Nie zawsze wiemy, że to są zabytki

rakowko_magazyn_2

rakowko_magazyn_2Kilka lat temu Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej przy pomocy ekspertów zrealizował plan ochrony tego terenu, co było jednocześnie efektem rozporządzenia Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z 2006 roku i odpowiedniej uchwały Sejmiku Warmińsko-Mazurskiego. Publikacja, która powstała pozwala zwrócić uwagę na kilka ciekawostek związanych dziedzictwem kulturowym tego terenu.

 

Jeden bowiem z tomów tomów „Planu ochrony Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej” jest swoistą inwentaryzacją zabytków – począwszy od cmentarzy, poprzez architekturę i budowle inżynieryjne, zakończywszy na sławnych głazach Wilhelma II.

Jednak warto zwrócić uwagę na inny aspekt dziedzictwa – resztki zabudowań gospodarczych, także tych, które wykorzystywały późniejsze pegeery. Wśród pozostałości jest sporo zabytków architektury. Niestety już zanikającej.

Prezentujemy próbkę popegeerowskich zabudowań znajdujących się w Galwieciach i okolicy tej wsi, zawierających zabytkowe elementy.

Są to m.in.: dawna obora w Galwieciach wraz innymi budynkami gospodarczymi, magazyn w Rakówku, pobliski cmentarzyk i oczywiście pałac.

Zdjęcia są sprzed kilku lat, zatem (pomijając pałac) budynki są na pewno już w gorszym stanie.


Aktualności

Powiązane artykuły

2 komentarzy do “Nie zawsze wiemy, że to są zabytki

 1. Ega6

  Szkoda, że to marnieje. Zabrakło dobrego gospodarza.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 2. xyz

  Tak jak pałac koło Rapy w Mioduniszkach i w wielu innych miejscowościach regionu.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...