Nie zawsze wiemy, że to są zabytki

rakowko_magazyn_2

rakowko_magazyn_2Kilka lat temu Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej przy pomocy ekspertów zrealizował plan ochrony tego terenu, co było jednocześnie efektem rozporządzenia Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z 2006 roku i odpowiedniej uchwały Sejmiku Warmińsko-Mazurskiego. Publikacja, która powstała pozwala zwrócić uwagę na kilka ciekawostek związanych dziedzictwem kulturowym tego terenu.

 

Jeden bowiem z tomów tomów „Planu ochrony Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej” jest swoistą inwentaryzacją zabytków – począwszy od cmentarzy, poprzez architekturę i budowle inżynieryjne, zakończywszy na sławnych głazach Wilhelma II.

Jednak warto zwrócić uwagę na inny aspekt dziedzictwa – resztki zabudowań gospodarczych, także tych, które wykorzystywały późniejsze pegeery. Wśród pozostałości jest sporo zabytków architektury. Niestety już zanikającej.

Prezentujemy próbkę popegeerowskich zabudowań znajdujących się w Galwieciach i okolicy tej wsi, zawierających zabytkowe elementy.

Są to m.in.: dawna obora w Galwieciach wraz innymi budynkami gospodarczymi, magazyn w Rakówku, pobliski cmentarzyk i oczywiście pałac.

Zdjęcia są sprzed kilku lat, zatem (pomijając pałac) budynki są na pewno już w gorszym stanie.


Aktualności

Powiązane artykuły

2 komentarzy do “Nie zawsze wiemy, że to są zabytki

  1. Ega6

    Szkoda, że to marnieje. Zabrakło dobrego gospodarza.

     
  2. xyz

    Tak jak pałac koło Rapy w Mioduniszkach i w wielu innych miejscowościach regionu.