„Nie wypalaj traw, bo zabijasz wielu z nas – zwierzęta łąki”

W czwartek, 20 marca w Szkole Podstawowej Nr 1 w Gołdapi pan Henryk Bazylewicz leśnik z Nadleśnictwa Gołdap przeprowadził w klasach IIa i IIc zajęcia dydaktyczne na temat „Wypalanie traw zabija ludzi, zwierzęta i środowisko.” Opowiadał uczniom o zagrożeniach, które niosą ze sobą pożary traw pojawiające się wczesną wiosną. Uczniowie bardzo chętnie opowiadali o roślinach i zwierzętach żyjących na łąkach. Dowiedzieli się, że nie wolno wypalać traw, bo w płomieniach ginie wiele stworzeń, ogień niszczy domy i żerowiska zwierząt, którym udało się przeżyć pożar; niszczy próchnicę ziemi; dym zanieczyszcza powietrze i jest zagrożeniem na drogach a osoba podpalająca może zginać w pożarze.

Mówił o tym, że pożary traw są najgroźniejsze dla lasów i mogą doprowadzić do zniszczenia wielu hektarów obszarów leśnych. Wspomniał również o tym, że sprawcy podpaleń mogą zostać ukarani wysokimi mandatami.

Pan leśnik powiedział dzieciom jak zawiadomić straż pożarną, kiedy wybuchnie pożar na łące. Wielką atrakcją było przymierzanie stroju strażaka, który bierze udział w akcji gaszenia łąki i ratuje ginące zwierzęta. Uczniowie otrzymali zakładki, plakaty nawiązujące do tematu spotkania i przypominające numery telefonów alarmowych: 112 i 998. Podsumowaniem zajęć było wykonanie przez uczniów plakatów na temat zakazu wypalania traw.

Ewa Szorc, Anna Puza


Aktualności

Powiązane artykuły