Interesujący gość na zajęciach historii w gimnazjum

gimnazjum_4

gimnazjum_4W poniedziałek 10 marca w Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich w Gołdapi na lekcji historii klas: 2e i 2b gościem był ksiądz z kościoła ewangelicko-augsburskiego Dawid Banach. Duchowny opowiedział nam o rozłamie w kościele katolickim w XVI wieku. Dokładnie omówił przyczyny zmian wyznania przez polską szlachtę.

Dowiedzieliśmy się również, że w XVI wieku wyznanie protestanckie było bardzo popularne, ponieważ wtedy było to jedyne wyznanie, w którym mówiono w ojczystym języku. Wielu wybitnych artystów było ewangelikami np.: Jan Sebastian Bach, Mikołaj Rej, Jan Kochanowski.

W tamtych latach w Polsce było około 1,5 mln protestantów.W Gołdapi w tej chwili znajduje się jeden kościół tego wyznania.

Mimo, że większa część uczniów obecna na tym spotkaniu była wyznania katolickiego, to z zainteresowaniem słuchali o tym co opowiadał przedstawiciel wyznania ewangelickiego

Uczennica


Aktualności

Powiązane artykuły

3 komentarzy do “Interesujący gość na zajęciach historii w gimnazjum

 1. „Dowiedzieliśmy się również, że w XVI wieku wyznanie protestanckie było bardzo popularne, ponieważ wtedy było to jedyne wyznanie, w którym mówiono w ojczystym języku.”

  Nie sądzę.

  http://www.youtube.com/watch?v=3P2Pr6kUxtA

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 2. GOŁDAPIANIN

  Cytat: „Dowiedzieliśmy się również, że w XVI wieku wyznanie protestanckie było bardzo popularne, ponieważ wtedy było to jedyne wyznanie, w którym mówiono w ojczystym języku. Wielu wybitnych artystów było ewangelikami np.: Jan Sebastian Bach, Mikołaj Rej, Jan Kochanowski.”

  Gdzie szukać źródeł tej bzdury? Może ktoś mi to wyjaśni.
  Myślę, że ksiądz z kościoła ewangelicko-augsburskiego Dawid Banach pamiętał niedokładnie jakieś zdanie związane z wewnętrzną tradycją protestantów polskich – tradycją uliczno-tramwajowo-kościelną. No, przecie Kochanowskiego przekład Psalmów został rychło wykorzystany i przez katolików, i przez protestantów, w tym polskich kompozytorów protestanckich… teksty Kochanowskiego weszły więc protestantom polskim w krew. Fakt faktem, Kochanowski nie był protestantem. Kochanowski miał pośród protestantów przyjaciół; w wierszach wypowiadał jednak zdecydowanie przeciwko „nowej wierze”, acz marginalnie (a przecie byli wówczas inni – zdecydowani katoliccy polemiści w jego czasach, Kochanowski łajał odszczepieńców okazjonalnie, ale nie chciał się specjalnie spierać w głównym nurcie swej twórczości).
  Jeżeli do wątpiących w katolicką prawowierność Kochanowskiego nie przemówi ani fakt pochówku poety w kaplicy kościoła parafialnego w Zwoleniu, ani godność (świeckiego) proboszcza w kapitule katedralnej w Poznaniu (1564-1574), ani godność (świeckiego) proboszcza parafii w Zwoleniu (1566-1575), ani dedykowanie polskiego tłumaczenia Psalmów Dawidowych otaczającemu poetę wierną protekcją „Jego Miłości memu Miłościwemu Panu Piotrowi Myszkowskiemu z łaski bożej Biskupowi Krakowskiemu etc.”, to może przemówi Jan Kochanowski własnymi słowami:

  Jan Kochanowski (1564, fragment „Zgoda”, karta tytułowa II wydania Wg wyd. Jan Kochanowski, Dzieła polskie, oprac. J. Krzyżanowski, Warszawa 1989,
  s. 49-53. ):
  Kościół to musi sądzić, który jako żywo
  Uznawał, co w tej mierze prosto, a co krzywo.
  Na tej twardej opoce rozbił się Arijus,
  Marcyjon, Samosaten, Manech, Nestorijus
  I wszyscy, którzykolwiek wnieśli co nowego,
  Targając świętą zgodę Kościoła Pańskiego.
  Oto teraz w Trydencie biskupi zasiedli,
  Aby lud roztargniony ku zgodzie przywiedli;
  Tam się stawcie wy wszyscy, którzy powiadacie,
  Że u siebie naukę gruntowniejszą macie.
  Tam się stawcie, jeśli nie rozterku pragniecie,
  Ale tylko dla Pańskiej chwały spór wiedziecie.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 3. GOŁDAPIANIN

  Fakt faktem Mikołaj REJ był protestantem!!

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...