Interesujący gość na zajęciach historii w gimnazjum

gimnazjum_4

gimnazjum_4W poniedziałek 10 marca w Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich w Gołdapi na lekcji historii klas: 2e i 2b gościem był ksiądz z kościoła ewangelicko-augsburskiego Dawid Banach. Duchowny opowiedział nam o rozłamie w kościele katolickim w XVI wieku. Dokładnie omówił przyczyny zmian wyznania przez polską szlachtę.

Dowiedzieliśmy się również, że w XVI wieku wyznanie protestanckie było bardzo popularne, ponieważ wtedy było to jedyne wyznanie, w którym mówiono w ojczystym języku. Wielu wybitnych artystów było ewangelikami np.: Jan Sebastian Bach, Mikołaj Rej, Jan Kochanowski.

W tamtych latach w Polsce było około 1,5 mln protestantów.W Gołdapi w tej chwili znajduje się jeden kościół tego wyznania.

Mimo, że większa część uczniów obecna na tym spotkaniu była wyznania katolickiego, to z zainteresowaniem słuchali o tym co opowiadał przedstawiciel wyznania ewangelickiego

Uczennica


Aktualności

Powiązane artykuły

3 komentarzy do “Interesujący gość na zajęciach historii w gimnazjum

  1. „Dowiedzieliśmy się również, że w XVI wieku wyznanie protestanckie było bardzo popularne, ponieważ wtedy było to jedyne wyznanie, w którym mówiono w ojczystym języku.”

    Nie sądzę.

    http://www.youtube.com/watch?v=3P2Pr6kUxtA

  2. GOŁDAPIANIN

    Cytat: „Dowiedzieliśmy się również, że w XVI wieku wyznanie protestanckie było bardzo popularne, ponieważ wtedy było to jedyne wyznanie, w którym mówiono w ojczystym języku. Wielu wybitnych artystów było ewangelikami np.: Jan Sebastian Bach, Mikołaj Rej, Jan Kochanowski.”

    Gdzie szukać źródeł tej bzdury? Może ktoś mi to wyjaśni.
    Myślę, że ksiądz z kościoła ewangelicko-augsburskiego Dawid Banach pamiętał niedokładnie jakieś zdanie związane z wewnętrzną tradycją protestantów polskich – tradycją uliczno-tramwajowo-kościelną. No, przecie Kochanowskiego przekład Psalmów został rychło wykorzystany i przez katolików, i przez protestantów, w tym polskich kompozytorów protestanckich… teksty Kochanowskiego weszły więc protestantom polskim w krew. Fakt faktem, Kochanowski nie był protestantem. Kochanowski miał pośród protestantów przyjaciół; w wierszach wypowiadał jednak zdecydowanie przeciwko „nowej wierze”, acz marginalnie (a przecie byli wówczas inni – zdecydowani katoliccy polemiści w jego czasach, Kochanowski łajał odszczepieńców okazjonalnie, ale nie chciał się specjalnie spierać w głównym nurcie swej twórczości).
    Jeżeli do wątpiących w katolicką prawowierność Kochanowskiego nie przemówi ani fakt pochówku poety w kaplicy kościoła parafialnego w Zwoleniu, ani godność (świeckiego) proboszcza w kapitule katedralnej w Poznaniu (1564-1574), ani godność (świeckiego) proboszcza parafii w Zwoleniu (1566-1575), ani dedykowanie polskiego tłumaczenia Psalmów Dawidowych otaczającemu poetę wierną protekcją „Jego Miłości memu Miłościwemu Panu Piotrowi Myszkowskiemu z łaski bożej Biskupowi Krakowskiemu etc.”, to może przemówi Jan Kochanowski własnymi słowami:

    Jan Kochanowski (1564, fragment „Zgoda”, karta tytułowa II wydania Wg wyd. Jan Kochanowski, Dzieła polskie, oprac. J. Krzyżanowski, Warszawa 1989,
    s. 49-53. ):
    Kościół to musi sądzić, który jako żywo
    Uznawał, co w tej mierze prosto, a co krzywo.
    Na tej twardej opoce rozbił się Arijus,
    Marcyjon, Samosaten, Manech, Nestorijus
    I wszyscy, którzykolwiek wnieśli co nowego,
    Targając świętą zgodę Kościoła Pańskiego.
    Oto teraz w Trydencie biskupi zasiedli,
    Aby lud roztargniony ku zgodzie przywiedli;
    Tam się stawcie wy wszyscy, którzy powiadacie,
    Że u siebie naukę gruntowniejszą macie.
    Tam się stawcie, jeśli nie rozterku pragniecie,
    Ale tylko dla Pańskiej chwały spór wiedziecie.

  3. GOŁDAPIANIN

    Fakt faktem Mikołaj REJ był protestantem!!