Interesujący gość na zajęciach historii w gimnazjum

gimnazjum_4

gimnazjum_4W poniedziałek 10 marca w Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich w Gołdapi na lekcji historii klas: 2e i 2b gościem był ksiądz z kościoła ewangelicko-augsburskiego Dawid Banach. Duchowny opowiedział nam o rozłamie w kościele katolickim w XVI wieku. Dokładnie omówił przyczyny zmian wyznania przez polską szlachtę.

Dowiedzieliśmy się również, że w XVI wieku wyznanie protestanckie było bardzo popularne, ponieważ wtedy było to jedyne wyznanie, w którym mówiono w ojczystym języku. Wielu wybitnych artystów było ewangelikami np.: Jan Sebastian Bach, Mikołaj Rej, Jan Kochanowski.

W tamtych latach w Polsce było około 1,5 mln protestantów.W Gołdapi w tej chwili znajduje się jeden kościół tego wyznania.

Mimo, że większa część uczniów obecna na tym spotkaniu była wyznania katolickiego, to z zainteresowaniem słuchali o tym co opowiadał przedstawiciel wyznania ewangelickiego

Uczennica


Aktualności

Powiązane artykuły

3 komentarzy do “Interesujący gość na zajęciach historii w gimnazjum

 1. „Dowiedzieliśmy się również, że w XVI wieku wyznanie protestanckie było bardzo popularne, ponieważ wtedy było to jedyne wyznanie, w którym mówiono w ojczystym języku.”

  Nie sądzę.

  http://www.youtube.com/watch?v=3P2Pr6kUxtA

   
 2. GOŁDAPIANIN

  Cytat: „Dowiedzieliśmy się również, że w XVI wieku wyznanie protestanckie było bardzo popularne, ponieważ wtedy było to jedyne wyznanie, w którym mówiono w ojczystym języku. Wielu wybitnych artystów było ewangelikami np.: Jan Sebastian Bach, Mikołaj Rej, Jan Kochanowski.”

  Gdzie szukać źródeł tej bzdury? Może ktoś mi to wyjaśni.
  Myślę, że ksiądz z kościoła ewangelicko-augsburskiego Dawid Banach pamiętał niedokładnie jakieś zdanie związane z wewnętrzną tradycją protestantów polskich – tradycją uliczno-tramwajowo-kościelną. No, przecie Kochanowskiego przekład Psalmów został rychło wykorzystany i przez katolików, i przez protestantów, w tym polskich kompozytorów protestanckich… teksty Kochanowskiego weszły więc protestantom polskim w krew. Fakt faktem, Kochanowski nie był protestantem. Kochanowski miał pośród protestantów przyjaciół; w wierszach wypowiadał jednak zdecydowanie przeciwko „nowej wierze”, acz marginalnie (a przecie byli wówczas inni – zdecydowani katoliccy polemiści w jego czasach, Kochanowski łajał odszczepieńców okazjonalnie, ale nie chciał się specjalnie spierać w głównym nurcie swej twórczości).
  Jeżeli do wątpiących w katolicką prawowierność Kochanowskiego nie przemówi ani fakt pochówku poety w kaplicy kościoła parafialnego w Zwoleniu, ani godność (świeckiego) proboszcza w kapitule katedralnej w Poznaniu (1564-1574), ani godność (świeckiego) proboszcza parafii w Zwoleniu (1566-1575), ani dedykowanie polskiego tłumaczenia Psalmów Dawidowych otaczającemu poetę wierną protekcją „Jego Miłości memu Miłościwemu Panu Piotrowi Myszkowskiemu z łaski bożej Biskupowi Krakowskiemu etc.”, to może przemówi Jan Kochanowski własnymi słowami:

  Jan Kochanowski (1564, fragment „Zgoda”, karta tytułowa II wydania Wg wyd. Jan Kochanowski, Dzieła polskie, oprac. J. Krzyżanowski, Warszawa 1989,
  s. 49-53. ):
  Kościół to musi sądzić, który jako żywo
  Uznawał, co w tej mierze prosto, a co krzywo.
  Na tej twardej opoce rozbił się Arijus,
  Marcyjon, Samosaten, Manech, Nestorijus
  I wszyscy, którzykolwiek wnieśli co nowego,
  Targając świętą zgodę Kościoła Pańskiego.
  Oto teraz w Trydencie biskupi zasiedli,
  Aby lud roztargniony ku zgodzie przywiedli;
  Tam się stawcie wy wszyscy, którzy powiadacie,
  Że u siebie naukę gruntowniejszą macie.
  Tam się stawcie, jeśli nie rozterku pragniecie,
  Ale tylko dla Pańskiej chwały spór wiedziecie.

   
 3. GOŁDAPIANIN

  Fakt faktem Mikołaj REJ był protestantem!!