W gimnazjum znów głośno o noblistach

konkurs_8

konkurs_8Już po raz kolejny uczniowie klas pierwszych Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich w Gołdapi wzięli udział w trójetapowym konkursie dotyczącym życia, twórczości i dokonań patronów szkoły przygotowanym przez Anetę Wojnar-Konopkę i Urszulę Bernatowicz-Nygę.

I poziom zmagań obejmował pisemny test sprawdzający znajomość faktów związanych z noblistami. Tę część poprzedziło zaproponowanie gimnazjalistom 118 zagadnień oraz kilkutygodniowe przygotowania.

W wyniku rywalizacji wyłoniono dziewięcioro pierwszoklasistów, których pogłębioną wiedzę sprawdzono w etapie II (część ustna). Był to swego rodzaju wstęp do części III, która wymagała od uczestników jeszcze gruntowniejszego przygotowania. Służyły mu: lektura dzieł Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza, Henryka Sienkiewicza, Stanisława Władysława Reymonta; zapoznanie z działalnością społeczno-polityczną Lecha Wałęsy i Józefa Rotblata; prześledzenie badań prowadzonych przez Marię Curie-Skłodowską. Dodatkowo młodzież obejrzała ekranizacje i adaptacje filmowe zrealizowane na motywach utworów Sienkiewicza i Reymonta. Ostatni etap Konkursu Wiedzy o Noblistach Polskich wyłonił troje zwycięzców, którzy wykazali się najobszerniejszą wiedzą oraz umiejętnością zastosowania jej w praktyce. Do uczniów tych należą:

Patrycja Oszkinis z kl. Ia– miejsce I,

Sebastian Wawrukiewicz z kl. Ia – miejsce II,

Klaudia Białecka z kl. Ia – miejsce III.

Laureaci konkursu otrzymają nagrody podczas uroczystości Święta Szkoły.


Aktualności

Powiązane artykuły