Pożegnania z mundurem

pozegnanie_z_mundurem

pozegnanie_z_munduremKomendant Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Wojciech Skowronek pożegnał odchodzących ze służby funkcjonariuszy. W tym komendanta placówki SG w Baniach Mazurskich. Podniosła uroczystość odbyła się w Komendzie Oddziału.

W czwartek z mundurem pożegnało się 6 oficerów oraz dwóch funkcjonariuszy z korpusu chorążych. Czterech z odchodzących do cywila funkcjonariuszy przesłużyło 30 lat.

Płk SG Leszek Jakubowski wstąpił do służby jeszcze za czasów Wojsk Ochrony Pogranicza. W chwili utworzenia formacji Straży Granicznej został jej funkcjonariuszem. Służbę pełnił w Braniewie, gdzie w 1996 roku został Zastępcą Komendanta Granicznego Punktu Kontrolnego. W 2003 roku objął dowództwo strażnicy w Lelkowie, która z biegiem wydarzeń została przemianowana na Placówkę Straży Granicznej w Grzechotkach, obsługującą ruch graniczny. W pamięci Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Leszek Jakubowski zapisał się jako oficer – prekursor wdrażanych systemów granicznych w największym i zarazem  najbardziej oczekiwanym przejściu granicznym z obwodem kaliningradzkim. W trakcie wieloletniej służby był kilkukrotnie wyróżniany m.in. Odznaką Straży Granicznej, Brązowym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju, Brązowym Krzyżem Zasługi nadanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz Złotym Medalem za Zasługi dla Straży Granicznej.

Płk SG Janusz Worotnicki jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu filia w Kętrzynie. Przygodę z mundurem rozpoczął w 1981 roku. W swojej karierze zawodowej zdobywał doświadczenie na wielu stanowiskach służbowych. Na początku służył w Pomorskim Oddziale Straży Granicznej, gdzie był m.in. Komendantem Strażnicy w Stolcu. Do Warmińsko-Mazurskiego Oddziału przyjechał w 1993 i objął stanowisko specjalisty w Zespole do Spraw Szkolenia, którego później został kierownikiem. Od 2008 do 2010 roku był Zastępcą Komendanta Placówki Straży Granicznej w Węgorzewie. W 2010 r. został Komendantem Placówki Straży Granicznej w Baniach Mazurskich. W trakcie służby był odznaczony Brązowym Medalem Sił Zbrojnych w Służbie Ojczyzny oraz Brązowym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju. Komendant Główny Straży Granicznej wyróżnił płk. SG Janusza Worotnickiego Odznaką Straży Granicznej oraz Srebrnym Medalem za Zasługi dla Straży Granicznej. Natomiast Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej przyznał Brązowy Krzyż Zasługi oraz Złoty Medal za Długoletnią Służbę.

Mjr SG Zbigniew Ratuszniak w służbie był od 1984 roku. Oprócz Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej służył również w Beskidzkim i Karpackim Oddziale.

St.chor.sztab. SG Grzegorz Gronowski wstąpił do służby w 1982 r. Od początku funkcjonowania Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej był w jego szeregach. Pracował w Wydziale Łączności i Informatyki, Wydziale Operacyjno–Śledczym, Wydziale do Spraw Cudzoziemców oraz w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców.

Odchodzącym na emeryturę życzenia pomyślności składali również koledzy ze służby, współpracownicy oraz najbliżsi. (Red. W-MOSG)


Aktualności

Powiązane artykuły