Poruszono również kwestię rozszerzenia małego ruchu granicznego

starostowie_2

starostowie_2W piątek 7 lutego w Ełku miało miejsce spotkanie starostów pięciu powiatów: ełckiego, oleckiego, gołdapskiego, suwalskiego i sejneńskiego. Na zaproszenie starosty ełckiego Krzysztofa Piłata do Ełku przyjechali: starosta gołdapski Andrzej Ciołek, starosta olecki Andrzej Kisiel, wicestarosta suwalski Witold Kowalewski oraz wicestarosta sejneński Romuald Witkowski.

Podczas spotkania poruszono kwestię rozszerzenia małego ruchu granicznego na kolejne powiaty – ełcki, suwalski, sejneński. Starostowie planują zawnioskować w tej sprawie do Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Parlamentu Europejskiego.

Dyskutowano również na temat przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu regionu. Wszyscy starostowie zgodzili się z koniecznością modernizacji dróg krajowych Ełk – Olecko – Gołdap i Olecko – Suwałki oraz drogi wojewódzkiej nr 651 Gołdap – Żytkiejmy – (Szypliszki – Sejny).

W kwestiach związanych z oświatą starostowie wyrazili zaniepokojenie niżem demograficznym, a co za tym idzie koniecznością pilnego doszacowania subwencji oświatowych. Przykładowo, w powiecie gołdapskim w ciągu ostatnich dwóch lat liczba absolwentów gimnazjów zmniejszyła się o 60, a prognozy nie są optymistyczne – tendencja jest malejąca. To z kolei pociąga za sobą mniejsze finansowanie ze strony Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Starostowie poruszyli też temat nadchodzącej perspektywy finansowej z Unii Europejskiej i konieczności wzmocnienia współpracy transgranicznej.

Podczas spotkania wypracowano projekty wniosków do odpowiednich władz oraz zaplanowano kolejne spotkanie w tym samy gronie w maju br. w Suwałkach. (Red. Starostwo Gołdapskie)

starostowie_1

starostowie_2

starostowie_3

 

 


Aktualności

Powiązane artykuły

Jeden komentarz do “Poruszono również kwestię rozszerzenia małego ruchu granicznego

  1. białostoczanin

    Rozszerzenie małego ruchu granicznego , będzie skutkowało odpływem Rosjan do większych miast – tu Ełk i Suwałki, a Gołdap zanotuje stratę. Pan Ciołek powinien być przeciw. Można rozszerzyć przecież na całą Polskę – chyba nie taka była idea Małego Ruchu .

    Nikt jeszcze nie głosował.
    Please wait...