Ferie pełne wrażeń

śpioch w piwnicy 04.02.2014 073

śpioch w piwnicy 04.02.2014 073Na Warmii i Mazurach zakończyła się zimowa przerwa w nauce, a wraz z nią zajęcia „Ferie z przyrodą 2014” organizowane przez Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej. W tegorocznym cyklu uczestniczyła aż 40-osobowa grupa dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 18 lat. W czasie ferii zapewniono wiele atrakcji, w tym obowiązkowo te, które w poprzednich latach zdobyły najwięcej sympatyków. 

Ferie rozpoczęły zajęcia stacjonarne pod tytułem „Hu, hu, ha zima zła!”. Dotyczyły one trudów zimy i sposobów spędzania tego okresu przez zwierzęta oraz pomocy, którą możemy im nieść. Dzieci obejrzały i wysłuchały prezentację o przygotowaniach zwierząt do zimy, poznały zimowe zwyczaje zwierząt pokazanych na ekspozycji w siedzibie Parku, wzięły udział w zabawach i zadaniach grupowych. Najbardziej oczekiwaną częścią zajęć było jak zawsze emocjonujące lepienie kulek tłuszczowo-zbożowych dla ptaków. Ulepione kulki dzieci zabrały do swoich domów, a część z nich wywiesiły przy budynku Parku.

 

„Podwodny świat” to hasło drugiego spotkania, podczas którego uczestnicy ferii udali się na wycieczkę do Muzeum Wigier w Starym Folwarku. Nowoczesne, wzbogacone o interaktywne atrakcje, muzeum wzbudziło duże zainteresowanie, podobnie jak piękny film o walorach przyrodniczych Wigierskiego Parku Narodowego, który został zaprezentowany na koniec zajęć.

 

Kolejne spotkanie zatytułowane „Śpioch w piwnicy” poświęcone było nietoperzom. Po wstępnym przygotowaniu uczestników, dostarczeniu im bagażu wiedzy i ciekawostek na temat tych skrzydlatych ssaków, odbyła się wycieczka do piwniczki wyremontowanej przez Park. Tam z zachowaniem należytej ostrożności obserwowaliśmy hibernujące mopki, nocki i gacki. Zajęcia dodatkowo urozmaicone zostały o gry i zabawy na śniegu oraz o konkurs na najładniejszego „rolkowego nietoperza”.

Ferie zamykały zajęcia terenowe pod tytułem „Zmagania orłów”. Uczestnicy zostali podzieleni na drużyny złożone z przedstawicieli poszczególnych grup wiekowych, po czym wyruszyli oni w teren na specjalnie przygotowaną wcześniej trasę. Zaopatrzeni w mapę przemierzali zaśnieżone drogi i w wyznaczonych miejscach wykonywali różne zadania, za które otrzymywali punkty. Aby wygrać trzeba było wykazać się wiedzą zdobytą w czasie ferii, spostrzegawczością, dobrą koordynacją ruchową, a także odnaleźć skarb ukryty na sosnowej górce. Potem rozpaliliśmy ognisko i upiekliśmy kiełbaski.

Na zakończenie w siedzibie Parku odbył się pokaz zdjęć z tegorocznych zajęć oraz wręczenie dyplomów, folderów i pamiątkowych magnesów na lodówkę dla wszystkich uczestników zajęć. Dzieci, ku bardzo miłemu zaskoczeniu organizatorki, także odwdzięczyły się laurką z podziękowaniami oraz kwitnącymi żonkilami, które przypomniały, że wiosna coraz bliżej….

Pełna galeria zdjęć z „Ferii z przyrodą” znajduje się na stronie internetowej Parku, pod linkiem:

http://parkikrajobrazowewarmiimazur.pl/puszczyrominckiej/aktualnosci-ferie_pelne_wrazen_.html

(an)


Aktualności

Powiązane artykuły