Sukces gołdapskich licealistów na XL Olimpiadzie Historycznej

licealisci

licealisciW tym roku, tak jak w poprzednich latach, uczniowie gołdapskiego liceum brali udział w XL (czterdziestej) już Ogólnopolskiej Olimpiadzie Historycznej. Jest to jeden z najstarszych i cieszących się wysoką renomą konkursów przedmiotowych, w których mogą brać udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.

Wymaga on przede wszystkim dobrej znajomości jednej z siedmiu specjalności historycznych, oczytania oraz umiejętności konstruowania dużych prac pisemnych. Jej organizatorami są Polskie Towarzystwo Historyczne przy finansowym wsparciu Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Kancelaria Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.

Od lat trzystopniowe eliminacje wyłaniają szkolną elitę historyczną naszego kraju, dla której poznawanie przeszłości jest wielką pasją i drogą do sukcesu. Rywalizacja na okręgowym i centralnym etapie daje uczestnikom zmagań możliwość spotkania innych pasjonatów historii, sprawdzenia swojej wiedzy, a przede wszystkim otwarcia drogi na wymarzone studia. Jest o co walczyć. Laureaci i finaliści olimpiady otrzymują bowiem zwolnienie z egzaminu maturalnego z historii.

W roku bieżącym do szczebla wojewódzkiego zostało zakwalifikowanych czworo licealistów: Michał Iwanowski, Gabriela Karbowska, Aleksandra Milewska oraz Inez Sala. W wyniku eliminacji przeprowadzonych przez Komitet Okręgowy Olimpiady Historycznej w Olsztynie pierwsze miejsce zajęła uczennica klasy 3a, tegoroczna maturzystka, Aleksandra Milewska. Będzie ona teraz reprezentować szkołę i województwo warmińsko-mazurskie w zawodach III stopnia na szczeblu krajowym. Niezły wynik uzyskał również Michał Iwanowski, uczeń klasy 2a, który uplasował się na siódmym miejscu i rokuje nadzieję na powtórzenie sukcesu starszej koleżanki w przyszłym roku.

Pragnę podkreślić, że tegoroczny sukces nie jest przypadkowy. Rok temu, piąte miejsce na szczeblu krajowym Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym zajął Andrzej Adamowicz. Trzy lata temu, tytuł finalisty XXXVIII Olimpiady Historycznej uzyskał Łukasz Repucha. Mamy niewątpliwie w naszym mieście zdolną młodzież, ale należy podkreślić, że jej sukcesy, to również efekt pracy nauczycieli historii i wiedzy o społeczeństwie gołdapskiego liceum.

Marek Milewski

licealisci


Aktualności

Powiązane artykuły

2 komentarzy do “Sukces gołdapskich licealistów na XL Olimpiadzie Historycznej

  1. qwerty

    szkoda że pozostałe przedmioty leżą. Pamiętam kiedyś nauczycielom liceum chciało się a teraz??????????????? czasami przykro słuchać.

  2. J.

    Bardzo ładnie. Brawo.