Seminaria w obwodzie kaliningradzkim

seminarium dla doroslych2

seminarium dla doroslych2W ramach realizacji projektu „Obwód kaliningradzki: wiedza i szacunek do historii = patriotyzm lokalny = społeczeństwo obywatelskie”, partnerzy – Fundacja Puszczy Rominckiej, Wisztynieckie Ekologiczno-Historyczne Muzeum (Rosja) oraz Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej – zorganizowali w obwodzie kaliningradzkim, we wsi Krasnolesie, dwa seminaria poświęcone dziedzictwu historycznemu Puszczy Rominckiej.

W pierwszym z seminariów uczestniczyło ponad 40 dzieci ze szkół z bezpośredniego sąsiedztwa Puszczy. Wysłuchały one wykładu na temat historii i zabytków ukrytych w leśnych ostępach. Następnie odbyła się piesza wycieczka w poszukiwaniu śladów XVI wiecznej osady Prasberg. Po powrocie na zgłodniałych i zmarzniętych uczestników czekał ciepły posiłek.

Drugie seminarium przeznaczone było dla dorosłych mieszkańców okolicznych wsi i miasteczek. Przybyli lokalni samorządowcy i pracownicy domów kultury, a także – co szczególnie ucieszyło organizatorów – osoby nie związane w żaden sposób zawodowo z tematyką seminarium, ale zainteresowane historią swojej „małej ojczyzny” – łącznie 31 osób. W siedzibie Wisztynieckiego Ekologiczno-Historycznego Muzeum przedstawiono im prezentację o walorach historyczno-kulturowych Puszczy Rominckiej, po której udano się autokarem do najciekawszych zabytków: ruin pałacu myśliwskiego Cesarza Wilhelma II, mostu „jeleni”, kamieni upamiętniających cesarskie polowania. Reportaż z seminarium wyemitowała lokalna, kaliningradzka stacja telewizyjna.

Większość uczestników seminariów po raz pierwszy w życiu miała okazję dowiedzieć się tak wiele o historii Puszczy Rominckiej. Liczymy, że zaczną teraz odczuwać dumę ze swej okolicy, że docenią wartość starych pomników, cmentarzy, drobnych, zapomnianych zabytków. Bez tego nie narodzi się lokalny patriotyzm, stanowiący podstawę do budowy społeczeństwa obywatelskiego.

Projekt został sfinansowany w ramach Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności „Przemiany w Regionie” – RITA, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.

RITA_pakiet_2011_PL

 

 

 

 


Aktualności

Powiązane artykuły

3 komentarzy do “Seminaria w obwodzie kaliningradzkim

 1. Maciek

  Fajny projekt, sam bym chętnie pozwiedzał rosyjską część Puszczy…

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 2. out

  ja też, mam mrg ruszamy w turystyke?

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 3. Maciek

  Nie widzę przeciwwskazań 🙂

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...