Mole podsumowują projekt „Działaj Lokalnie VIII”

mole_4

mole_4W miłej, kameralnej atmosferze upłynęło czwartkowe popołudniowe spotkanie wieńczące projekt „Działaj Lokalnie VIII” zrealizowany przez grupę nieformalną „Pozytywnie zakręcone mole książkowe” składającą się z bibliotekarek Biblioteki Publicznej w Gołdapi: Emilii Buraczewskiej, Agnieszki Dziobkowskiej i Haliny Wojtanis.

Projekt skierowany był do osób 50+ i rozpoczął się we wrześniu tego roku od spotkania z księdzem – poetą Jerzym Sikorą. Kilka dni później seniorzy wraz z molami wybrali się do Leśniczówki Maków Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej, by tam poznać i zobaczyć bogactwo naszej pięknej przyrody, która szczodrze obdarza nas tym, co ma najlepsze, czyli ziołami. Spotkanie miało temat „Dbajmy o swoje zdrowie”, a o ziołach występujących na naszych terenach ciekawie opowiadał podleśniczy Henryk Bazylewicz, który swoją postawą, znajomością tematu szybko zyskał sympatię uczestników. Zakończeniem tego działania było ognisko i poczęstunek w postaci kiełbasek, herbaty i kawy przygotowany przez Stowarzyszenie „Żytkiejmska Struga”. Kolejnym działaniem w ramach projektu była wystawa twórców lokalnych w drugim budynku gołdapskiego muzeum. Przyjemnie zaskoczyła organizatorów frekwencja podczas otwarcia wystawy. Zebrała się duża grupa ludzi, którzy mieli możliwość podziwiania pięknie wykonanych prac. Przy okazji tejże wystawy został wydany katalog „Moje rękodzieło” prezentujący autorów i ich twórczość. Ciekawym wydarzeniem okazało się kolejne spotkanie, na którym gościliśmy archeologa Jerzego Marka Łapo, który posługując się prezentacją multimedialną w interesujący sposób opowiadał o zwyczajach i obyczajach naszych przodków. Nie zabrakło legend i podań ludowych z Mazur. Choć spotkanie to wypadło w zastępstwie (pierwotnie zaplanowano spotkanie z kimś innym, jednak z przyczyn od nas niezależnych nie mogło się odbyć), wzbudziło niemałe zainteresowanie i wśród niektórych chęć dalszego poznawania naszej historii. Przedostatnim działaniem w projekcie był wyjazd do świetlicy wiejskiej w Żytkiejmach, gdzie uczestnicy mogli skosztować licznych potraw regionalnych przygotowanych przez Stowarzyszenie „Żytkiejmska Struga”. Oprócz biesiadowania, seniorzy porwali się w wir śpiewów, tańców i przyśpiewek. Nie zabrakło również wierszy. Ostatnie spotkanie odbyło się już w nieco okrojonym składzie. Niesprzyjająca aura i kiepska pogoda sprawiły, że nie wszyscy seniorzy do nas dotarli. Na tych jednak, którym dotrzeć się udało czekał poczęstunek i gorące napoje. Mogli także obejrzeć zdjęcia i filmy rejestrujące wszystkie działania, które udało się zrealizować w ramach projektu. Poza tym seniorzy odwiedzili kilka stron internetowych zawierających informacje o ziołach, ziołolecznictwie i przepisach regionalnych. Wyrazili też chęć dalszych imprez i działań, bo co jak nie takie spotkania bardziej integruje i zbliża ludzi do siebie…

(więcej zdjęć z poszczególnych działań można obejrzeć na naszej stronie internetowej www.bpgoldap.pl w zakładce „Galeria”)

 

Projekt „Pozytywnie zakręcone mole książkowe” w ramach programu „Działaj Lokalnie VIII” realizowanego przez Gołdapski Fundusz Lokalny.

logo2

Projekt dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie VIII” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Gołdapskiego Funduszu Lokalnego, Gminy Gołdap, Fundacji Wspierania Przedsiębiorczości Regionalnej w Gołdapi, Banku BGŻ – Oddział w Gołdapi – realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Gołdapski Fundusz Lokalny.

 

Powiązane artykuły