Na starej fotografii – ulica Słoneczna

Na starej pocztówce pochodzącej sprzed wieku widać niegdysiejszą Lazarettstrasse – dzisiejszą ulicę Słoneczną. Lazarett to dawny odpowiednik szpitala, można by więc powiedzieć że była to ulica Szpitalna. Napis na pocztówce tłumaczymy jako: konsekwencje (efekty) rosyjskiej dominacji (rządów) w Gołdapi. Oczywiście chodzi o czasy, kiedy w wyniku walk toczonych w I wojnie światowej Rosjanie zajęli miasto. Ze stempla na odwrocie wynika, że pocztówka wysłana została w 13 listopada 1915 roku roku, zdjęcie wykonane zostało zatem nieco wcześniej.

 

Na pierwszym zbliżeniu ruiny budynku, który stał w miejscu, w którym obecnie znajduje się bank. Z napisu na tabliczce wynika że w tym miejscu stał browar braci Schultz.

Kolejne zbliżenie przedstawia budynek Słoneczna 3, który zachował się do czasów dzisiejszych. Na jego ścianie widoczne są jeszcze napisy w języku niemieckim. Kiedy przyjrzymy się dokładnie obu fotografiom, zauważymy że hydrant stoi w tym samym miejscu.Uzupełniamy nasz wpis o kolejne fotografie tego samego obiektu. Zdjęcia wykonano w tym samym czasie. Pochodzą z pocztówek, które obrazować miały skutki I wojny światowej.

Na zdjęciu wykonanym prawdopodobnie z wieży kościelnej na pierwszym planie widzimy ruiny browaru braci Schultzów i ruiny między obecnymi ulicami Słoneczną i Paderewskiego. W głębi po lewej stronie Kantschule (obecne LO) i z prawej budynek obecnej „jedynki”. Nieco poniżej widać fragmenty budynku, który jeszcze w latach dziewięćdziesiątych stał na skrzyżowaniu ulicy Paderewskiego i Wąskiej.

Ten sam fragment miasta widoczny z przeciwnej strony. Zdjęcie wykonane z okien szkoły. W głębi wieża kościelna i nieco z prawej charakterystyczny komin browaru.

Jeszcze raz ten sam charakterystyczny komin widziany z perspektywy ulicy Paderewskiego (Muehlenstrasse). Widać też fragment wieży kościelnej.

Powiązane artykuły

7 komentarzy do “Na starej fotografii – ulica Słoneczna

 1. Zbigniew

  Świetne zdjęcia, hydrant bym przegapił, gdyby nie redaktor 🙂

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 2. gołdapiak

  czy ktoś znajdzie się w Gołdapi i zechce otworzyć browar. ????? może kiedyś? miło by było napić się gołdapskiego piwka…

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 3. xyz

  Kawałek historii. A tak na marginesie wiele historycznych elementów /detali/tak jak ten hydrant ,oryginalne pokrywy włazów kanalizacyjnych , kostka bruk ,płyty chodnikowe itp.zniknęło z krajobrazu miasta.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 4. J

  Piwo powinno nazywać się „Kresowe”… . Tak troszkę od „Krecha”.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 5. Super zdjecia. Mozna powiedziec, ze wiele i niewiele sie zmienilo.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 6. Fryderyk Wilhelm

  Łza się woku kręci.Mija czas…

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 7. Dominika

  ulica wyłożona starymi kamieniami do dnia dzisiejszego to np ul Okrzei. (tam też był kiedyś browar) a oryginalne studzienki kanalizacyjne można było jeszcze znaleźć na Mazurskiej i na Lipowej (szczerze powiem, ze nie spradzalam, czy sa do dziś)

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...