Lepiej nie dokarmiać ptaków wcale, niż robić to źle

Jak dokarmiać ptaki? Nikt lepiej nie odpowie na to pytanie niż pani leśnik. Dzieci z klasy II z Jedynki, 3 grudnia odwiedziła pani Marzanna Konieczny z Nadleśnictwa Gołdap. Opowiedziała dzieciom, jak zwierzęta przygotowują się do zimy. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną o ptakach. W zabawie edukacyjnej rozpoznawały ptaki przylatujące do nas na zimę i naśladowały ich odgłosy. Ciężko było rozstać się dzieciom z atrakcyjnymi maskotkami ptaków leśnych. Dowiedziały się, że jeżeli zdecydują się na dokarmianie ptaków, to należy kontynuować je aż do wiosny. Ptaki dokarmiane stają się mniej samodzielne w poszukiwaniu pokarmu. Brak pokarmu w karmniku, dla wielu ptaków może skończyć się tragicznie.

Lepiej nie dokarmiać wcale, niż robić to źle – przestrzegała uczniów:

Nie wolno podawać produktów solonych.

Nie wolno podawać dużej ilości okruchów chleba, gdyż kwaśnieje.

Nie wolno przerywać dokarmiania, zwłaszcza pod koniec zimy, gdzie szczególnie trudno ptakom znaleźć wystarczającą ilość pożywienia.

Na zakończenie pani leśnik zaproponowała karty pracy utrwalające poznane wiadomości o ptakach. Ciekawie przekazane informacje na długo zostają w pamięci naszych najmłodszych, jednocześnie uczą ich odpowiedzialności za swoje postępowanie. Serdecznie dziękujemy za spotkanie i z niecierpliwością czekamy na kolejne – tym razem w lesie Kumiecie.

Ewa Szorc, Anna Puza, Ewa Mioduszewska


Aktualności

Powiązane artykuły