Mniej znane zdjęcia Romint

Rominten 367-529-001_wm

Rominten 367-529-001_wmPan Jan Werchowicz udostępnił na po raz kolejny archiwalne zdjęcia okolic Gołdapi – tym razem są to fotografie, nieistniejącej już, wsi Rominty, w tym kilka mniej znanych.

Powiązane artykuły

6 komentarzy do “Mniej znane zdjęcia Romint

 1. Ega6

  Dziękuję. To duża przyjemność zajrzeć do tego minionego świata.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 2. grzybiarz

  A w którym mniej więcej miejscu znajdowała sie ta wieś

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. Obecnie jest to Radużnoje po stronie rosyjskiej Puszczy Rominckiej.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
 3. Mazur

  Gdyby w/w wieś została po polskiej stronie granicy, być może istniałaby. Z tym, że wszędzie były by juz wstawione plastikowe okna a ściany wyłożone były by styropianem. Tak dzieje się z najładniejszą wsią na Mazurach Zabrostem Wielkim w Gminie Budry. Oczywiście nikt sobie z tego nic nie robi. Podobnie jest w całej Polsce. Brak jakiejkolwiek polityki architektonicznej, budowlanej, biorącej pod uwagę specyfikę regionu, tradycje historyczne budowlane … itd. Mazurskie wsie i miasta to jedna wielka pstrokacizna. Urzędnicy odpowiedzialnii za architekturę w 90 % nie mają pojęcia jakie jest ich zadanie w tej kwestii. Podpisują projekty budowlane oderwane architektonicznie praktycznie od wszystkiego co tworzy nasz niepowtarzalny krajobraz kulturowy. I tak będzie przez długie lata aż wszystko zostanie zniszczone, zeszpecone.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 4. EMC

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Krasnolesie

  „W 1890 roku, za panowania cesarza Wilhelma II, Rominty uzyskały status cesarskiego okręgu łowieckiego (niem. kaiserliche Hofjagdrevier) i W 1891 ROKU NA ICH TERENIE ZBUDOWANO DLA WILHELMA II DREWNIANY PAŁACYK MYŚLIWSKI (niem. Jagdhaus Rominten lub Jagdschloß Rominten), który zaprojektowali w stylu skandynawskim norwescy architekci Holm Munthe (1848–1898) i Ole Sverre (1865–1932). ZNAJDOWAŁ SIĘ ON W REJONIE DZISIEJSZEJ MIEJSCOWOŚCI RADUŻNOJE (ros. Радужное, niem. Theerbude, później Kaiserlich Rominten, 54°21′45,50″N 22°32′15,99″E54,362639 22,537775)”

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 5. Heinz Gutt

  Wenn die Bilder auf der Rückseite betitelt sind , ist es vielleicht gut wenn man die Titel mit einführt , denn fasst alle Gebäude hatten Namen .

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...