Była to udana akcja

Podczas Akcji „Pomóż Magdzie i innym” zorganizowanej 15 listopada 2013 roku przez Fundację DKMS Polska we współpracy z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Gołdapi w sali gimnastycznej przy Zespole Szkół Zawodowych odbyła się rejestracja potencjalnych Dawców Szpiku.

Dzięki tej akcji w bazie potencjalnych dawców szpiku zarejestrowały się 63 osoby. Rejestracja osób zgłaszających się do punktu rejestracji polegała na wstępnym wywiadzie medycznym, wypełnieniu formularza i pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka, który jest niezbędny do określenia cech zgodności antygenowej. Próbki zostały wysłane do Fundacji DKMS Bazy Dawców Komórek Macierzystych Polska z siedzibą w Warszawie na szczegółowe badania. Jeśli okaże się, że dana osoba może być dawcą, jej nazwisko zostanie wpisane do światowej bazy danych, a osoba zarejestrowana otrzyma informację potwierdzającą taką decyzję. Dawcą zostaje się z chwilą znalezienia genetycznego bliźniaka. Wówczas przeprowadzane są szczegółowe badania, uruchamiana jest cała procedura przygotowująca do przeszczepu. W 80 % przeszczep odbywa się na zasadzie autotransfuzji. Przez odpowiednią aparaturę pobierana jest krew i szpik. Szpik pobierany jest w ilości 3% i regeneruje się w ciągu 2 tygodni. W pozostałych przypadkach szpik pobierany jest z talerzy kości biodrowych.

Organizator akcji – Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gołdapi – uważa, że w każdy możliwy sposób trzeba pomagać innym. W przypadku białaczki jest to szczególnie ważne, gdyż ciągle jest mało dawców, a im więcej zarejestrowanych tym większe szanse dla osób chorych na białaczkę na powrót do zdrowia. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że aż 63 osoby dołączyły do grona potencjalnych dawców szpiku, gdyż każda osoba decydująca się zostać dawcą jest niezwykle ważna i potrzebna. (Red. PCPR)

Dziękujemy pani Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Gołdapi za udostępnienie sali, wolontariuszkom z Koła Wolontariatu przy Zespole Szkół Zawodowych w Gołdapi za bezinteresowną pomoc w przeprowadzeniu rejestracji, wszystkim naszym mieszkańcom, którzy zarejestrowali się w bazie. Składamy wyrazy wdzięczności dla drukarni GRAFIX, Powszechnej Spółdzielni Spożywców w Gołdapi, portalom internetowym: GOŁDAP.INFO i goldap.org.pl za wszelką pomoc w organizacji przedsięwzięcia.

Osoby które nie miały możliwości zarejestrować się podczas akcji 15 listopada kolejną okazję na rejestrację mają 23 listopada w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 1 w Gołdapi w godz. 12:00 – 16:00.

 


Aktualności

Powiązane artykuły