Wybrano Pasjonata Przypisanych Północy

w_lukowski_2

w_lukowski_2W środę po raz czternasty zebrała się w Olecku kapituła nagrody i tytułu Pasjonat Przypisanych Północy. Do tytułu zgłoszono 9 kandydatur – osób mających znaczący wpływ na życie społeczne i kulturalne północno-wschodniej Polski.

 

W skład kapituły oprócz przedstawicieli stowarzyszenia Przypisani Północy wchodzą również dotychczasowi laureaci. W ciągu ostatnich kilkunastu lat tytuł ten miało przyjemność otrzymać również dwóch gołdapian – Mieczysław Marian Ratasiewicz i Mirosław Słapik. Wśród laureatów znaleźli się m.in.: Ewa Kozłowska, Marek Gałązka, Adam Andryszczyk i Zbigniew Fałtynowicz.

Tym razem kapituła nie miała dużego problemu z wyborem, bowiem podczas tajnego głosowania zdecydowanie najwięcej punktów otrzymał prof. Wojciech Łukowski – giżycczanin, socjolog i psycholog społeczny, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, także telewizyjny ekspert.

Laureat mocno utożsamia się z Mazurami, współtworzył „Wspólnotę Mazurską”, warto podkreślić, iż wiele uwagi poświęcił Gołdapi, zarówno w formie badań naukowych, jak i publikacji.

Uroczysta gala wręczenia tytułu odbędzie się 8 listopada w Olecku.

w_lukowski_1

w_lukowski_2

Powiązane artykuły