Kim byli „Gołdapiacy”?

o_goldapiakach

o_goldapiakachDo powojennej historii Gołdapi ważną cegiełkę dodał zespół redakcyjny publikacji książkowej zatytułowanej „O Gołdapiakach i sympatykach Gołdapiaków”.

Andrzej Harembski, Janusz Jaworek, Marek Ryszkowski, Juliusz Wilczewski i Józef Zaniewski postanowili przypomnieć żołnierzy, których charakteryzują tak we wstępie: „Jesienią 1963 roku, konkretnie w trzeciej dekadzie października, czyli niemal przed pięćdziesięciu laty, do 133. pułku artylerii przeciwlotniczej (133 papolot) w Gołdapi, wcielono – wraz z innymi – około pięćdziesięciu nietypowych poborowych. Wszyscy nietypowi legitymowali się średnim wykształceniem, humanistycznym lub technicznym i byli w większości abiturientami szkół średnich z owego roku, którzy zdali egzaminy wstępne i zostali przyjęci do Wojskowej Akademii Technicznej (WAT) w Warszawie, która wówczas nosiła zaszczytne imię Jaroslawa Dąbrowskiego…”

Książka zawiera krótkie biografie „Gołdapiaków” i ich sympatyków. Jest krótka historia miasta i pułku.

Pozycja liczy 112 stron, wydana została w tym roku w Warszawie i będzie dostępna m.in. w dziale zbiorów specjalnych Biblioteki Publicznej w Gołdapi.

o_goldapiakach


Aktualności

Powiązane artykuły

2 komentarzy do “Kim byli „Gołdapiacy”?

 1. Wkrótce ujrzy światło dzienne drugie wydanie, uzupełnione i poszerzone, tej książki. Przekażemy Państwu jeden egzemplarz tego wydania. Pozdrawiam – Marek Ryszkowski, członek Zespołu Redakcyjnego.
  PS. Niestety, jeden z członków Zespołu Redakcyjnego pierwszego wydania, płk Janusz Jaworek, zmarł w lutym br. MR.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 2. GOŁDAPIACY

  Witaj Marku!Wpadła mi w ręce książka o „GOŁDAPIAKACH” ,gdzie można ją nabyć?Ja mieszkam w pobliżu Legionowa.Znam dużo ludzi z Waszego wydawnictwa np.Juliusza Wilczewskiego,judoka J.Rutkowskiego i wielu,wielu innych.Chętnie wstąpię do grona sympatyków.Proszę o kontakt do siebie i wymienionych.Ryszard Bulge, ryszbul@gmail.com 501767950.Pozdrawiam.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...