Rekordowa liczba młodych bocianów

inwentaryzacja bociana 2013 014 b

inwentaryzacja bociana 2013 014 bW całej Polsce ornitolodzy informują o gwałtownym spadku liczby młodych bocianów. Problem ten nie dotyczy obszarów północno-wschodnich. Tegoroczna inwentaryzacja gniazd w gminie Dubeninki wypadła nadzwyczaj dobrze. 

Od 2004 roku Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej prowadzi na terenie gminy Dubeninki kontrolę gniazd bociana białego. Tegoroczni obserwatorzy: Magda Zymkowska i Maciej Mejsak ze zdziwieniem odnotowali rekordową liczbę młodych zdolnych do lotu. Na terenie gminy stwierdzili 121 gniazd, spośród których 106 było zajętych przez ptaki. W 95 gniazdach bocianie pary dochowały się potomstwa. W sumie parkowi obserwatorzy naliczyli 279 młodych bocianów. To o 12 więcej niż w najlepszym jak dotąd 2008 roku. W innych latach statystyki były znacznie słabsze. Przykładowo w 2011 roku naliczono 216 młodych, a w 2009 tylko 206.

W tym roku najwięcej, bo pięć młodych udało się wykarmić ptasim rodzicom w dwóch gniazdach – w Wobałach i Rakówku. Z kolei aż w 19 gniazdach bociany dochowały się czterech młodych. To bardzo dobre wyniki. Dla porównania w roku 2011 nie odnotowano żadnego gniazda z pięcioraczkami, zaś tylko w pięciu gniazdach były czworaczki.

Niezmiennie bocianią stolicą gminy są Żytkiejmy. W tym roku naliczono tu 18 gniazd, a w nich 43 młode – najwięcej odkąd prowadzone są nasze obserwacje.

Jak widać, w przypadku Puszczy Rominckiej, rok 2013 jest dobrym rokiem dla bocianów. Jest to tym bardziej zaskakujące, że mocno przedłużająca się zima opóźniła przylot ptaków. W naszych okolicach bociany zasiedlały gniazda trzy, a nawet cztery tygodnie później niż zwykle. Mimo tych i innych przeciwności losu ich lęgi zakończyły się dużym sukcesem.

Wyniki kontroli gniazd przesyłane są każdorazowo do Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody „pro Natura” , które zajmuje się ochroną bociana białego. Organizacja ta między innymi prowadzi portal edukacyjny www.bociany.pl, na którym zamieszczona jest ogólnopolska baza gniazd. Sprawdź, czy jest w niej gniazdo z Twojej okolicy. (PKPR)

inwentaryzacja bociana 2013 2 015

inwentaryzacja bociana 2013 2 025

inwentaryzacja bociana 2013 014 b


Aktualności

Powiązane artykuły