Mieli pomysł na biznes, teraz będą zarabiać

ZPS-logotype-color

ZPS-logotype-colorW tym roku 16 osób z terenu Ełku, Wydmin i Gołdapi znajdzie zatrudnienie. Miejsca pracy stworzyli sobie sami – startując po bezzwrotne dofinansowanie swojego biznesu. Jako małe przedsiębiorstwa za kilka miesięcy rozpoczną działalność. A już niebawem szansa będzie dla kolejnych chętnych do pracy, bo do 14 sierpnia 2013 trwa nabór do konkursu o dotację na założenie spółdzielni socjalnej.

 

W sumie do czterech powstałych przedsiębiorstw z subregionu ełckiego powędrowało 306 600 zł ze środków Unii Europejskiej. Już niebawem na rynku będą konkurować m.in. w branży gastronomicznej, rękodzieła, fotografii, reklamy i poligrafii.

 

Takich firm może być więcej. Ważne, by spółdzielnię tworzyło minimum 5 osób, mających do siebie zaufanie i wspólny punkt widzenia na przyszłą pracę zespołową. Wśród członków przyszłej spółdzielni musi być co najmniej 1 osoba w wieku powyżej 50 lat, zamieszkała na terenie gminy wiejskiej, miejsko-wiejskiej lub miasta do 25 tys. mieszkańców. To odgórny wymóg urzędowy.

 

Z oferty mogą korzystać mieszkańcy i podmioty z terenu powiatów: piskiego, węgorzewskiego, oleckiego, ełckiego, giżyckiego i gołdapskiego. Komplet niezbędnych do wypełnienia dokumentów oraz regulamin konkursu dostępne są na stronie www.dotacjeES.pl w zakładce DOKUMENTY. Również na tej stronie można znaleźć zestawienie odpowiedzi do najczęściej zadawanych pytań, które padały podczas pierwszego naboru (zakładka FAQ).

 

Szczegółowych informacji udziela biuro projektu „Poznaj biznes i zostań przedsiębiorcą

społecznym” w Ełku, prowadzone przez Stowarzyszenie ADELFI:

Ełk, ul. Jarosława Dąbrowskiego 10 lokal 4U

tel./faks 87 737 78 45.

Osoba do kontaktu: Małgorzata Ćwikowska.

 

Oferowana bezpłatna pomoc w tworzeniu spółdzielni socjalnej to również szansa dla organizacji pozarządowych czy instytucji, które na co dzień organizują czas i warsztaty umiejętności dla swoich bezrobotnych podopiecznych (np. osób niepełnosprawnych, byłych więźniów czy osób po odwyku). To tzw. spółdzielnia socjalna osób prawnych. Dzięki temu rodzajowi przedsiębiorstwa, podopieczni będą mogli wejść na rynek pracy, dostawać za swoją pracę wynagrodzenie. Wówczas sprawy administracyjne związane z obsługą przedsiębiorstwa spoczywają na barkach podmiotów, które spółdzielnię utworzyły.


Aktualności

Powiązane artykuły