Dziś policyjne działania „Prędkość”

gwiazda_goldapi

gwiazda_goldapiPolicjanci na terenie województwa warmińsko- mazurskiego w tym również gołdapscy funkcjonariusze przeprowadzają dziś wzmożone działania prewencyjno- kontrolne „Prędkość”. W czasie działań policjanci współpracują z funkcjonariuszami Straży Granicznej.

Przekroczenia dopuszczalnej prędkości przez kierujących pojazdami na polskich drogach to szczególnie niebezpieczna i niestety nagminna forma zachowań kierowców. Większość z nich nie łączy faktu przekroczenia dopuszczalnej prędkości z natychmiastowym wzrostem zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Takie sytuacje stają się szczególnie niebezpieczne w ruchu miejskim, na drogach gdzie natężenie ruchu pojazdów jest duże, a także na odcinkach dróg, gdzie w celu poprawy bezpieczeństwa wprowadzono administracyjne ograniczenie prędkości znakami drogowymi.

 

Dlatego też gołdapscy policjanci w ramach ogólnopolskich działań „Prędkość” zwracać dziś będą szczególną uwagę na kierowców, którzy przekraczają dozwoloną prędkość. Większość policyjnych patroli ruchu drogowego korzysta dziś z laserowych mierników prędkości i wideorejestratorów zamontowanych w policyjnych radiowozach. Funkcjonariusze prócz prędkości, z jaką poruszają się kierowcy będą również sprawdzać stan trzeźwości kierujących, wyposażenie samochodu oraz wymagane dokumenty. Na pobłażanie w tym dniu nie mogą też liczyć kierowcy oraz pasażerowie, którzy nie będą korzystać z pasów bezpieczeństwa oraz ci, którzy nieprawidłowo będą przewozić dzieci

 

W naszym województwie- analogicznie jako na terenie całego kraju – to przekroczenie prędkości jest co roku główną przyczyną zdarzeń drogowych. W wypadkach z tej przyczyny ginie największa liczba osób.

W 2012 roku na drogach Warmii i Mazur było 532 wypadków, których przyczyną byłą nadmierna prędkość. W ich wyniku 67 osób poniosło śmierć, a 724 zostało rannych.

 

Podejmowane w ostatnich latach wszelkiego rodzaju działania w obszarze bezpieczeństwa nad ruchem przyczyniły się do systematycznej redukcji wypadków i ich skutków, tam, gdzie przyczyną była nadmierna prędkość lub jej niedostosowanie do warunków ruchu. Od 2008 roku na terenie naszego województwa liczba wypadków, zabitych i rannych systematycznie spada.

W 2012 roku w stosunku do poprzedniego osiągnięto redukcję wypadków drogowych z liczby 563 do 532, zabitych z liczby 72 do 67 i rannych z liczby 814 do 724.

Od 2008 roku liczba wypadków, zabitych i rannych a także kolizji – gdzie przyczyną jest nadmierna prędkość systematycznie maleje, co jest między innymi zasługą prowadzenia wzmożonych kontroli policyjnych z użyciem specjalistycznego sprzętu.

Policjanci na terenie województwa warmińsko- mazurskiego przeprowadzają wzmożone działania prewencyjno- kontrolne „ Prędkość”. W czasie działań policjanci współpracują z funkcjonariuszami Żandarmerii Wojskowej oraz Straży Granicznej. Ponadto także inne służby – GITD, ITD czy Straż Miejska w trakcie swojej pracy ujawniają przekroczenia dopuszczalnej prędkości posługując się fotorejstratorami, wideorejstratorami czy fotoradarami.

W 2012 roku na drogach Warmii i Mazur przeprowadzono 324 akcje „Prędkość”. Do końca czerwca 2013 roku w naszym województwie odbyło się już 125 takich działań. Niestety statystyki policyjne wskazują, że kierowcy nadal przekraczają dozwolone progi prędkości centralnych – tylko podczas działań centralnych w marcu, kwietniu i maju 2013 roku ujawniono aż 1220 przekroczeń prędkości, do liczby tej dołożyć należy ujawniane każdego dnia wykroczenia w tym zakresie. Mimo prowadzonych działań, nagłaśniania akcji kierowcy nagminnie łamią przepisy dotyczące ograniczeń prędkości, nie myśląc o konsekwencjach swoich niebezpiecznych zachowań.

 

 


Aktualności

Powiązane artykuły