Strefa ekonomiczna przekazuje działki na rozbudowę przejścia

ssse_2

ssse_2Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna przekazuje wojewodzie warmińsko-mazurskiemu swoje tereny w Gołdapi pod rozbudowę przejścia granicznego z Kaliningradem. W zamian dostanie działkę w Ełku, liczy też na dziesięć hektarów z Agencji Nieruchomości Rolnych.

Wprawdzie oficjalna decyzja o przekazaniu działek zapadnie dopiero jutro na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy SSSE, ale już dziś zarząd strefy wydał komunikat, w którym informuje o zbyciu terenów.

– Nasza decyzja nie jest zaskoczeniem, bo nowe przejście graniczne jest temu regionowi niezwykle potrzebne. Wszystkie formalności są już gotowe, a decyzja akcjonariuszy to formalność – mówi Robert Żyliński, prezes SSSE S.A

A chodzi o kilka działek o łącznej powierzchni 5600 m kw., uzbrojonych w instalację wodociągową, po których przebiega asfaltowa droga. Wartość nieruchomości to 436 tys. zł.

– To strategiczna decyzja, na którą z niecierpliwością czeka całe województwo. Bez niej budowa przejścia byłaby unieruchomiona – przyznaje Jerzy Szczepanik, dyrektor wydziału infrastruktury w Warmińsko–Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie. – Prawdę mówiąc czekaliśmy tylko na decyzję o przekazaniu tych terenów pod nasze władanie. Prace przy budowie przejścia są na zaawansowanym etapie. W tym roku zostanie zakończony pierwszy etap inwestycji, dzięki tak szybkiej decyzji zarządu strefy, w przyszłym roku zakończymy całą budowę.

W zamian za przekazane działki, strefa otrzymała tereny w Ełku. Stara się również pozyskać 10 hektarów z Agencji Nieruchomości Rolnych, które graniczą z terenami Podstrefy Gołdap.

– Inwestorzy interesują się tą częścią województwa, tymczasem my mamy im do zaoferowania jedynie dwu oraz pół hektarowe działeczki. Pozyskanie nowych terenów byłoby szansą rozwoju dla całego regionu – dodaje Robert Żyliński.

Marek Miros, burmistrz Gołdapi nie ma wątpliwości, że zarówno rozbudowa przejścia granicznego z obwodem kaliningradzkim, jak i poszerzenie podstrefy Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej o nowe tereny to decyzje pożądane i niezwykle ważne dla miasta i regionu.

– Nowe przejście będzie współgrać z nową obwodnicą, a to zagwarantuje ruch ciężarowy z dala od miasta. Z kolei nowe tereny podstrefy to nowe inwestycje i kolejne miejsca pracy, które są nam niezwykle potrzebne. Działania strefy ekonomicznej to szansa na rozwój Gołdapi – powiedział Marek Miros.

Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna to jedna z 14 specjalnych stref ekonomicznych w Polsce. Sześć wydzielonych obszarów na terenie Suwałk, Ełku, Gołdapi, Grajewa, Małkini Górnej oraz Białegostoku zajmuje łączną powierzchnię ok. 343 ha, na których przedsiębiorcy prowadzą działalność gospodarczą na preferencyjnych warunkach. Przez blisko 17 lat istnienia SSSE przeprowadzono inwestycje o łącznej wartości 1,7 mld zł, dzięki którym przedsiębiorcy utworzyli 6 tys. miejsc pracy. Wkrótce teren strefy poszerzy się o nową podstrefę w Łomży oraz kolejne tereny w Suwałkach i Ełku (o Park Naukowo-Technologiczny).

ssse_1


Aktualności

Powiązane artykuły