Pamięci Jerzego Andryki – gołdapskiego lokalnego patrioty

jurek

jurekPo miesiącach zmagań z ciężką chorobą zmarł Jerzy Andryka. Jurek był charakterystyczną Postacią w krajobrazie Gołdapi. Młodość spędził na „Kościuszkowie”. Syn frontowego żołnierza zawodowego, poszedł w ślady Ojca służąc w wojskach przeciwlotniczych.

Przejście na wojskową emeryturę zbiegło się z początkami samorządu terytorialnego. Jurek jako radny rady miejskiej został przewodniczącym najważniejszej komisji – rozwoju gospodarczego i budżetu. To właśnie wtedy, w I kadencji lat 1990-1994 uczestniczył w wyznaczaniu nowych pomysłów na rozwój Gołdapi. A był to czas, gdy poziom bezrobocia sięgnął najwyższego poziomu w historii Polski.

W następnych latach, jako pracownik samorządowy, zajmował się sprawami komunalnymi, zielenią miejską, zagospodarowaniem przestrzennym. Najwięcej serca włożył w upiększenie zieleni w parku na rynku. Udzielał się w prasie lokalnej i życiu publicznym.

W czasie wolnym poświęcał się swoim pasjom: modelarstwu, wędkarstwu i zbieraniu grzybów. Był cenionym w kraju modelarzem. Swoim doświadczeniem w budowie modeli wojskowych dzielił się z młodzieżą.

Szczególnie chętnie wybierał się na ryby i grzybobranie do Kruklanek, rodzinnej miejscowości Żony Anny. Jesienią chętnie zbierał grzyby w Lesie Kumiecie. Lubił wyjazdy do Gdańska, dokąd przenieśli się Jego Rodzice i Bracia.

Jednak Jego największą pasją była Gołdap. Cieszył się z rozwoju i pozytywnych zmian. Starania o przejście graniczne i jego rozwój – walka o odzyskanie powiatu, utworzenie i rozwój specjalnej strefy ekonomicznej, zagospodarowanie narciarskie Pięknej Góry, rozwój funkcji turystycznej, budowa obwodnicy po kilkunastu latach starań, walka o zachowanie obecności wojska w Gołdapi, powołanie uzdrowiska i rozwój usług sanatoryjnych, budowa dzielnicy uzdrowiskowej, zmiany w wyglądzie miasta – żył tymi sprawami jak prawdziwy samorządowiec.

Jurek był lokalnym gołdapskim patriotą, ale też patriotą regionalnym – mazurskim. Mocno utożsamiał się z Mazurami i województwem warmińsko-mazurskim.

Po przejściu na emeryturę Jurek podtrzymywał swoją perypatetycką tradycję spacerów po mieście i okolicach. Zimą preferował Piękną Górę, gdzie pracował Syn Rafał. Latem okolice jeziora i Lasu Kumiecie.

Zarząd województwa warmińsko-mazurskiego przyznał Jerzemu Andryce Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Liczyłem, że możliwe będzie wręczenie odznaki w maju z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego. Niestety, stan Jego zdrowia już na to nie pozwalał.

Jerzy Andryka dobrze zasłużył się Gołdapi i Mazurom.

Czuwaj Jurku nad Gołdapią z wysokości niebieskich.

Żegnaj Przyjacielu.

Jarosław Słoma

jurek


Aktualności

Powiązane artykuły

Jeden komentarz do “Pamięci Jerzego Andryki – gołdapskiego lokalnego patrioty

  1. Nie zapomnimy Jurka.

    Nikt jeszcze nie głosował.
    Please wait...