Warto sięgnąć po tę publikację

okladka_2

okladka_2W polsko-rosyjskiej konferencji, która odbyła się kilka dni temu w Gołdapi uczestniczył też prof. UG dr hab. Tadeusz Palmowski, m.in. specjalista od problematyki obwodu kaliningradzkiego FR. Kilka lat temu wraz ze studentami prowadził również badania w Gołdapi.

Do Gołdapi przywiózł swoją najnowszą książkę „Kaliningrad – szansa czy zagrożenie dla Europy Bałtyckiej”. Wydaje się, że jest to pierwsza polska publikacja książkowa, która na 352 stronach dokonuje w tak przystępnej formie syntezy rosyjskiej eksklawy (co ciekawe autor nie używa słowa „enklawa” w stosunku do obwodu kaliningradzkiego tylko – „eksklawa”).

Obwód kaliningradzki potraktowany tu został nie tylko w kontekście polityczno-gospodarczym ale również (w dosyć szerokim) historycznym. Są rozdziały: o walorach i zasobach przyrodniczych, o ustroju prawnym i podziale administracyjnym, rownież o problemach wewnętrznych.

Książka jest bogato ilustrowana, także mapami i wykresami. Na uwagę zasługuje pierwsza strona okładki – zdecydowanie tajemnicza i niepokojąca…

Warto sięgnąć po tę publikację. Podarowany przez prof. Tadeusza Palmowskiego egzemplarz książki jest dostępny w dziale zbiorów specjalnych Biblioteki Publicznej.

kaliningrad_okladka

Powiązane artykuły