Obchody „Święta Wolności”

gary_cooper

gary_cooper4 czerwca 1989 roku odnieśliśmy jedno z największych zwycięstw w naszej historii. Przy urnach, kartą wyborczą, bezkrwawo odrzucony został komunizm. Razem rozpoczęliśmy budowę wolnej, demokratycznej i suwerennej Polski. Udało się nam to dlatego, że potrafiliśmy być razem. Razem dla Polski.

 

Po ponad dwudziestu latach od tamtego wydarzenia uczcijmy wspólnie ten ogromny sukces.

4 czerwca – Święto Wolności, święto wszystkich obywateli jest okazją do złożenia sobie nawzajem gratulacji i podziękowań – za minione lata, za codzienną pracę, za wysiłek na rzecz przyszłości.

Zapraszam wszystkich mieszkańców i gości 4 czerwca na godz. 17.00 do Kina Kultura (wstęp wolny), gdzie wyświetlony będzie film o księdzu Józefie Tischnerze pt. „Jego oczami”.

Opowieść biograficzna o księdzu profesorze, snuta przez jego młodszego brata, Kazimierza, depozytariusza dziedzictwa tischnerowskiego, to nie tylko historia niezwykłej, ujmującej otoczenie postaci, ale także opowieść o człowieku w ogóle, opowieść o doświadczeniu egzystencjalnym danym każdemu – o przemijaniu.

Po filmie odbędzie się spotkanie z bratem księdza Józefa Tischnera, Kazimierzem, głównym bohaterem filmu.

 Burmistrz Gołdapi

Marek Aleksander Miros

Trailer filmu  http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=UsmLAsH4c9k

wybory_gary_cooper


Aktualności

Powiązane artykuły

10 komentarzy do “Obchody „Święta Wolności”

 1. GOŁDAPIANIN

  „4 czerwca 1989

  Wybory parlamentarne w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, czyli PRL. Wybory przeprowadzone konstytucyjnie w państwie ustanowionym przez Sowietów a nie w Wolnej Polsce. Wybory nie mające nic wspólnego z demokracją ani wolnością bowiem komuniści mieli zagwarantowane a’priori aż 65% miejsc w sejmie. Wybory antydemokratyczne, które stworzyły na następne już 23 lata ( obecnie już 34 lata) przepoczwarzoną z PRL tzw. III RP i były wynikiem zdrady narodowej dokonanej przy okrągłym stole. To dzień hańby narodowej .Przy Okrągłym Stole i w Magdalence dokonano podziału przyszłych łupów i ustalono warunki utrzymania się przy władzy zbrodniczych komunistów i ich pseudodemokratycznych, różowych agentów lub quasi agentów. W Magdalence zasiadało tylko około 20-30%% etnicznych prawdziwych Polaków, resztę stanowili nam etnicznie obcy i a’priori nas nienawidzący. Tak jest do dzisiaj.

  Efektem obrad „okrągłego stołu” była zgoda na „częściowo wolne” wybory w Polsce, ale pod warunkiem utrzymania przez komunistów funkcji Prezydenta oraz dalszego nadzoru nad newralgicznymi dla naszego państwa specsłużbami, w tym wojskowymi. Nawet przy takich ustaleniach Adam Michnik (syn komunisty Ozjasza Szechtera, przyrodni brat komunistycznego, wojskowego prokuratora lat stalinowskich Stefana Szechtera do dzisiaj podobno mieszkającego w Szwecji) musiał jednak wybrać się w lipcu 1989 roku do Moskwy … czyżby po instrukcje od KGB oraz w celu ustalenia harmonogramu działań? KGB już w czerwcu 1985 roku przewidywało powstanie w Polsce rządu z udziałem opozycji!

  cytuję za: http://blogmedia24.pl/node/58187

   
 2. GOŁDAPIANIN

  ( obecnie już 34 lata) MIAŁO BYĆ 24 LATA

   
 3. Aktywista

  Panie Miros a co pan wtedy robił? Raczej się pan nie przyłożył do pokonania komunizmu!

   
 4. Marek

  Do osoby, która kryje się pod ksywą GOŁDAPIANIN
  Człowieku. Można dyskutować o wszystkim, o racjach, poglądach, ale z Tobą się nie da. Z jednego powodu. Z powodu zdania

  „W Magdalence zasiadało tylko około 20-30%% etnicznych prawdziwych Polaków, resztę stanowili nam etnicznie obcy i a’priori nas nienawidzący”. Tak jest do dzisiaj.”

  Dzielenie ludzi ze względu na przynależność etniczną, rasę czy wyznanie świadczy o twoim głębokim upośledzeniu emocjonalnym. Już taki jeden był przed tobą, miał wąsy i czesał się na lewą stronę. Nie podał ręki Owensowi,( jeśli w ogóle wiesz kto to był) dlatego, że miał czarną skórę, a dla innych zbudował takie ośrodki jak Auschwitz, Birkenau, Treblinka, Bergen Belsen i wiele innych.
  Nie da się rozmawiać z ordynarnymi rasistami. Dlatego ten komentarz nie jest skierowany do ciebie prawdziwy polaku. Jest skierowany do normalnych Polaków i przedstawicieli innych narodowości zamieszkujących naszą gminę. Tam, gdzie pojawia się rasizm i antysemityzm, tam mamy moralny obowiązek protestować i ostrzegać. Nie ma na to zgody!
  Marek Aleksander Miros
  Burmistrz Gołdapi

   
 5. Tadeusz Kaczorkowski

  Trudno znaleźć określenie na to co w swoim komentarzu napisał „Gołdapianin”. Można by użyć „przerażające” ale to wiązałoby się z chęcią polemiki na co raczej ktoś z takimi uprzedzeniami nie zasługuje. Jest to bowiem chorobliwe – typowe dla kogoś kto uważa, że liczy się tylko jego prawda i dla kogo życie nie ma sensu bez istnienia wroga.
  Większość psychologów sięgnęłaby zapewne do korzeni, do dzieciństwa, to traumy, która spowodowała takie paranoiczne myślenie, zatem i oczywiste niedowartościowanie.
  Natomiast, by mimo wszystko, potraktować cie w miarę poważnie i po ludzku „Gołdapianinie” (w przeciwieństwie do ciebie, bo twój komentarz nie był ludzki) zasugeruję tobie byś zagłębił się nieco w siebie i zadał sobie kilka pytań:
  W czym jesteś lepszy od tych, których tak brutalnie potraktowałeś? W czym jesteś lepszy od tych pozostałych, którzy zasiadali przy okrągłym stole, nawet od tych komunistów?
  Ile jest w tobie z demokraty, a ile z dyktatora?
  Ilu ludziom pomogłeś bezpośrednio?
  Czy masz inny sprawdzony sposób na życie oprócz ustawicznego siania nienawiści?
  Czy można ciebie czymś zadowolić?
  Czy masz czasem pretensje do siebie?
  I wreszcie, jak często się uśmiechasz?
  Wierz mi, a właściwie jestem pewien – twoje życie nie obraca się wokół tego, że leżą tobie na sercu problemy społeczne. Po prostu rzeczywistość nie ułożyła się według twojej, w gruncie rzeczy, dyktatorskiej filozofii i jedynej prawdy, która należy wyłącznie do ciebie. Zaś twoje życie toczy się wokół twojego własnego nosa i negatywnych emocji, a to wymaga terapii.

   
  1. Franek

   Szanowny panie !
   Każdego możnaodsądzić od czci i wiary.Ale zanim się to zrobi należy uderzyć się we
   własne piersi , zrobić rachunek sumienia i zastanowić się. A może ten Gołdapianin znalazł się w sytuacji,że niema co do garnka włożyć, Zamiast poniżać jego i wysyłać do „psychuszki”,może należałoby jemu pomóc,nawet w formie perswazji.
   Nie wszystkim się „powiodło” (nie wszyscy ustawili się po właściwej stronie).
   Niektórzy żyją w Polsce w skrajnej nędzy.

    
 6. Franek

  Panie Miros !

  Używając pańskiej retoryki powiem , że użycie ksywy burmistrz Gołdapi zobowiązuje.
  Przede wszystkim od osoby burmistrza wymaga się szacunku dla mieszkańcow gminy nawet dla przeciwników politycznych.
  Nazwanie Gołdapianina ordynarnym rasistą wymaga udokumentowania.Gdzie pan w jego komentarzu dostrzegł rasizm i antysemityżm ?
  To co napisał gołdapianin w swoim komentarzu nie jest jego wymysłem.Jest to wiedza ogólnie dostępna w internecie i każdy może z niej skorzystać.
  Nie będę komentował pańskiego wpisu rozpoczynającego się od słów ” Dzielenie ludzi ze wzgłedu na przynależność etniczną i td. do końca.Jest mnie poprostu za pana wstyd.
  Zamiast przypominać o obozach koncentracyjnych i jego twórcy,niech pan przypomni o Lączce na Cmentarzu Poważkowskim,Obławie Augustowskiej i wielu innych czystkach i każniach, Czerwcu 1956,Grudniu 1970,13 Grudnia 1981 w Kopalni Wujek i stan wojenny. No i wszystkie afery od afery Rywina poczynając.Dodać należy jeszcze rok 1968,Radom 1976 i td..
  Bardzo chętnie przeczytałbym co w komentarzu Gołdapianina jest nieprawdą.Na koniec zapytam czy zna pan przysłowie – Uderz w stół a nozyce się odezwą.
  Oświadczam,że nie jestem rzecznikiem prasowym Gołdapianina ,ale jako gołdapianin od 64 lat będę bronił każdą osobę poniżaną przez władze.

   
 7. Hubal

  Miros napisał :” Już taki jeden był przed tobą, miał wąsy i czesał się na lewą stronę. Nie podał ręki Owensowi,( jeśli w ogóle wiesz kto to był) dlatego, że miał czarną skórę”

  I tutaj mylisz się, Hitler nie zlekceważył Jesse Owensa, zlekceważyli go jego amerykańscy przywódcy. Przytaczam: Rozpowszechniona jest szeroko opowieść, jakoby Adolf Hitler, nie chcąc uścisnąć dłoni czarnoskórego triumfatora igrzysk w Berlinie, wyszedł przed dekoracją, okazując publicznie zniewagę. Tymczasem sam Owens powiedział: Hitler didn’t snub me — it was Franklin D. Roosevelt who snubbed me. The president didn’t even send me a telegram (Hitler mnie nie znieważył – to Franklin Delano Roosevelt mnie znieważył. Prezydent nie wysłał mi nawet telegramu – strona 211 niżej cytowanego opracowania). Hitler przekazał nawet czarnoskóremu medaliście pamiątkową fotografię ze swoim wizerunkiem. Dyktator narodowo-socjalistycznych Niemiec w rzeczywistości publicznie nie okazał w czasie dekoracji igrzysk afrontu Murzynowi, którego osobiście uważał za gorszego rasowo, ale jedynie potem w rozmowach prywatnych sugerował to rzekomo współpracownikom, że należałoby na przyszłość wykluczyć Murzynów ze wspólnej rywalizacji z białymi. Natomiast prezydenci USA Roosevelt i Harry Truman nie zaprosili nigdy Owensa do Białego Domu. Historia o pogardzie okazanej przez Hitlera lekkoatlecie jest późniejszym wymysłem, ponieważ gdy amerykański zawodnik, uśmiechając się, ukłonił się dyktatorowi, Hitler zgodnie z ceremoniałem oddał mu przyjaźnie krótki salut z ugięciem ręki (zob. Jeremy Schaap, Triumph. The Untold Story of Jesse Owens And Hitler’s Olympics, Houghton Mifflin 2007, s. 192-193: «Owens was merely led below the honor box where he smiled and bowed and Herr Hitler gave him a friendly little nazi salute; the sitting down one with the arm bent». This was the moment Owens would later recall, then choose not to recall – the birth of the myth of Hitler’s snub).

  Franek napisał:
  „Przede wszystkim od osoby burmistrza wymaga się szacunku dla mieszkańców gminy nawet dla przeciwników politycznych.Nazwanie Gołdapianina ordynarnym rasistą wymaga udokumentowania. Gdzie pan w jego komentarzu dostrzegł rasizm i antysemityzm ? ”
  To co napisał gołdapianin w swoim komentarzu nie jest jego wymysłem. Jest to wiedza ogólnie dostępna w internecie i każdy może z niej skorzystać.”

  Gołdapianin podał źródło z którego korzystał i to co napisał jest wiedzą ogólnie dostępną, i nie widać tam rasizmu i antysemityzmu. Popieram Pana Franka trzeba szanować swoich wyborców.

   
 8. Anonim

  Jeżeli ktos chce nauczyc się kultury oceniania ludzi i dyskusji niech przeczyta ze zrozumieniem kiażkę Moniki Jaruzelskiej.

   
 9. Franek

  Anonimie, czy ma pan na myśli książke pt. „Towarzyszka Panienka ” ?