Naukowe miasteczko „Planeta Energii” zelektryzuje Gołdap

Lewitująca kula, mini elektrownia wodna, model silnika indukcyjnego, samochodziki napędzane siłą mięśnie czy projekcja filmu 3D, to tylko przykłady atrakcji, które już 13 i 14 maja będzie można zobaczyć w interaktywnym miasteczku naukowym „Planeta Energii” na placu Zwycięstwa w Gołdapi. Wizyta mobilnego centrum edukacyjno-rozrywkowego to nagroda w zorganizowanym przez Grupę ENERGA ogólnopolskim konkursie edukacyjnym, którego głównym celem jest propagowanie wiedzy o energii elektrycznej wśród najmłodszych. Pośród tegorocznych zwycięzców znalazła się klasa I i pani Ewa Szorc ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Gołdapi. To właśnie dzięki nim wszyscy mieszkańcy będą mogli odbyć niezwykłą podróż do fascynującej krainy prądu.

Film 3D o Energoludkach – sympatycznych mieszkańcach „Planety Energii”, nietuzinkowe pokazy i eksperymenty naukowe prowadzone przez wykładowców Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, multimedialne zabawy edukacyjne oraz wiele innych niespodzianek czeka na odwiedzających interaktywne miasteczko, które na dwa dni wyląduje na Placu Zwycięstwa w Gołdapi. Goście „Planety” w trakcie wizyty dowiedzą się czym jest energia elektryczna oraz jak bezpiecznie i racjonalnie należy z niej korzystać.

W dwóch poprzednich edycjach programu „Planeta Energii” miasteczko odwiedziło ponad 46 tys. dzieci i 13 tys. dorosłych. Mamy nadzieję, że w tym roku nasze centrum edukacyjne będzie cieszyć się równie dużym zainteresowaniem. Dla naszych gości przygotowaliśmy wiele atrakcji i niespodzianek. Serdecznie zapraszamy do wspólnego zgłębiania tajników wiedzy o energii elektrycznej – mówi Marta Dankowska, koordynator programu z Centrum Marketingu i Komunikacji ENERGA SA.

Wizyta mobilnego centrum naukowego to nagroda w konkursie edukacyjnym Grupy ENERGA za propagowanie wiedzy o energii elektrycznej oraz promowanie wśród najmłodszych odpowiedzialnych i proekologicznych postaw. Miasteczko już po raz trzeci ruszyło w podróż po 10 miastach, z których pochodzą laureaci tegorocznej edycji konkursu. Gołdap to już szóste miasto na mapie trasy „Planety Energii”.

Klasa I i pani Ewa Szorc wśród zwycięzców ogólnopolskiego konkursu „Planeta Energii”!

W III edycji programu ENERGI wzięło udział prawie 300 pedagogów i 4,2 tys. uczniów. Dzieci z klasy I i pani Ewa Szorc ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Gołdapi znalazły się wśród zdobywców nagrody głównej w konkursie. Wystawa prac pt. „Odnawialne źródła energii”, projekcja filmu dotyczącego prawidłowych zachowań podczas burzy, wycieczka do sklepu AGD, przygotowanie i dystrybucja ulotek zachęcających do oszczędzania energii elektrycznej i stosowania żarówek energooszczędnych, organizacja akcji „Gaś światło, oszczędzaj prąd” to tylko przykłady działań przeprowadzonych przez laureatów, które zadecydowały o ich zwycięstwie. Dzięki wygranej klasy I i pani Ewy Szorc ze Szkoły Podstawowej nr 1 z edukacyjnej atrakcji ENERGI będą mogli skorzystać wszyscy mieszkańcy Gołdapi.

Mobilne centrum „Planeta Energii” zlokalizowane będzie na Placu Zwycięstwa. W godzinach 9:00-14:00 miasteczko będzie dostępne dla zaproszonych klas ze szkół podstawowych z Gołdapi i okolic, a od 15:00 do 18:00 dla wszystkich chętnych. Wstęp wolny.

Energetyczny konkurs dla miast! Czy mieszkańcy Gołdapi zdobędą dodatkową nagrodę dla dzieci?

W tym roku organizator wydarzenia przygotował także specjalną atrakcję dla mieszkańców miast, w których gościć będzie mobilne centrum „Planeta Energii”. Po godzinie 15:00 w miasteczku pojawi się sztafeta złożona z sześciu rowerków. Urządzenie zostanie podpięte do baterii, w której gromadzona będzie energia elektryczna wytworzona za pomocą siły mięśni uczestników sztafety. Mieszkańcy, którzy zgromadzą najwięcej energii zdobędą dodatkową nagrodę dla szkoły, z której pochodzi zwycięska klasa. Ogłoszenie wyników nastąpi w czerwcu.

Honorowy patronat nad wizytą miasteczka „Planeta Energii” sprawuje Burmistrz Gołdapi pan Marek Aleksander Miros.

Patronat honorowy nad programem „Planeta Energii” objęli Minister Edukacji Narodowej oraz Rzecznik Praw Dziecka. Patronat merytoryczny sprawuje Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Patroni medialni programu to magazyn popularnonaukowy Focus oraz portal sieciaki.pl. Ambasadorem III edycji programu „Planeta Energii” jest Tomasz Rożek – doktor nauk fizycznych, dziennikarz naukowy i autor książek.

„Planeta Energii” to projekt edukacyjny Grupy ENERGA realizowany od 2010 roku w ramach programu ENERGA Edukacja, skierowany do uczniów i nauczycieli klas I-III ze szkół podstawowych, którego głównym celem jest promowanie bezpiecznego i racjonalnego korzystania z energii elektrycznej. W dwóch poprzednich edycjach programu praktyczną wiedzę o prądzie zdobyło niemal 73 tys. dzieci z całej Polski. Projektowi co roku towarzyszy wędrujące interaktywne miasteczko „Planeta Energii”, które do tej pory odwiedziło 24 miasta.

 

***

Grupa ENERGA – głównymi obszarami jej działalności są: wytwarzanie, obrót i dystrybucja energii elektrycznej i ciepła. ENERGA dostarcza energię elektryczną dla ponad 2,9 mln klientów, Grupa jest operatorem systemu dystrybucyjnego energii elektrycznej na obszarze 75 tys. km kw. i eksploatuje ponad 191 tys. km linii elektrycznych, którymi przesyła ponad 20 TWh energii rocznie. Udział w rynku dystrybucji i sprzedaży wynosi około 16 proc., w rynku wytwarzania – niemal 3 proc. Grupa ENERGA dzięki 47 własnym elektrowniom wodnym i licznym farmom wiatrowym przyłączonym do jej sieci jest liderem dostaw energii ze źródeł odnawialnych (do sieci ENERGI przyłączone są odnawialne źródła o łącznej mocy ponad 1600 MW). Zielona energia to już blisko 16 proc. prądu dostarczanego klientom firmy. Natomiast udział energii z odnawialnych źródeł w produkcji własnej wynosi ponad 31 proc. Innowacyjne i proekologiczne działania przynoszą Grupie ENERGA efekty w postaci wielu wyróżnień. W 2012 r. spółka otrzymała Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP w kategorii Zielona Gospodarka, a wcześniej m.in. nagrodę Green Excellence za najwyższe standardy ekologiczności oraz przyznawaną przez BCC złotą statuetką Lidera Polskiego Biznesu. Marka ENERGA znajduje się także wśród European Trusted Brands 2010 jako jedna z najbardziej budzących zaufanie „eko-marek”.

ENERGA od wielu lat angażuje się w inicjatywy prospołeczne. Czyni to w ramach programu ENERGA dla Ciebie, który obejmuje działania kształtujące postawy proekologiczne wśród najmłodszych, a także wspierające rozwój fizyczny i popularyzujące działalność kulturalną istotną dla społeczności lokalnych. Fundacja ENERGA niesie ponadto pomoc osobom poszkodowanym przez los oraz czynnie wspiera organizacje charytatywne. Elementem programu ENERGA dla Ciebie jest projekt ENERGA Edukacja.

 

Pomóż nam wygrać!

Konkurs „Sztafeta 10 miast”- nagroda tablica multimedialna i projektor.

1.Pomóż nam wytworzyć jak najwięcej energii elektrycznej siłą mięśni na 6 rowerach stacjonarnych, znajdujących się w miasteczku „Planeta Energii”, w określonym przedziale czasu – przez 3 godziny w trakcie każdego z dwóch dni wizyty miasteczka „Planeta Energii”.

Przyjdź 13 i 14 maja o godzinie 15-18 i pedałuj.

2.Wejdź na stronę 13 maja wieczorem 14 V i 15 V https://www.facebook.com/planetaenergiipl i kliknij „lubię to” Za każde „polubienie” – dostajemy bonus 100 Wat.

Klasa Ic i Ewa Szorc SP nr 1

 

 

 


Aktualności

Powiązane artykuły