Kto wejdzie pierwszy z mocnym kapitałem?

konferencja_10

konferencja_10Cykliczne już konferencje ”Biznes ponad granicami” są praktycznie próbami przekonania przedsiębiorców z obu stron wschodniej granicy do inwestowania w swoich regionach, a nie jest to łatwe. Kolejna – trzecia – odbywała się dziś w gołdapskiej „Matrioszce”.

Oprócz przedstawicieli naszego regionu przybyła spora grupa samorządowców i przedsiębiorców z obwodu kaliningradzkiego. Efektem spotkań jest poznawanie się i przybliżenie uwarunkowań (m.in. prawnych) w aspekcie możliwości inwestycyjnych obu stron. Główne spotkanie poprzedził warsztat ekologiczny.

Trudno jest bowiem mówić o obecności większego polskiego kapitału u sąsiadów i rosyjskiego u nas – w strefie przygranicznej. Póki co Rosjanie skutecznie wykorzystują możliwości, które stworzył mały ruch graniczny przeciętnym mieszkańcom tego regionu, ku zmartwieniu tamtejszego biznesu.

Podczas spotkania mówiono też o możliwościach lokalnych organizacji wspomagających biznes, czego przykładem może być gołdapska Fundacja Wspierania Przedsiębiorczości Regionalnej. Było też o zrównoważonym rozwoju, uwarunkowaniach prawnych i gospodarowaniu odpadami.

Pozostaje tylko czekać na to, kto pierwszy zaryzykuje i wejdzie z mocnym kapitałem do sąsiada.

Głównym organizatorem spotkania było gołdapskie Starostwo.


Aktualności

Powiązane artykuły