Zapraszamy na kolejny „Teatr przy stoliku”

teatr_przy_stoliku

teatr_przy_stolikuBiblioteka Publiczna w Gołdapi zaprasza na kolejny „Teatr przy stoliku”. Tym razem będzie to komediodramat Macieja Wojtyszki „Wznowienie”. Przedstawienie będzie miało miejsce 6 maja w czytelni dla dzieci przy ul. Partyzantów 31. Początek o 17.00. Wstęp wolny.

Wystąpią aktorzy teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie.

Bohaterkami sztuki są dwie aktorki: Joanna, aktorka teatru lalek i Krystyna, artystka dramatyczna. Pierwsza kocha swój zawód i pracuje dla dzieci w poczuciu misji. Druga jest sfrustrowana; praca nie przyniosła jej sławy, sukcesu ani pieniędzy. Spotkanie obu pań ma charakter wyłącznie zawodowy – Krystyna ma zastąpić poważnie chorą koleżankę Joanny i wystąpić na festiwalu przedstawień lalkowych w bajce ich wspólnego, nieżyjącego kolegi pt. „O Krówce Białogłówce i Zmęczonym Czarodzieju Pantareju”.

Odbywa się pierwsza próba – dla Krystyny swoiste wyzwanie, czyli praca z lalką, a podtekście dyshonor – wszak jest artystką dramatyczną. Obie aktorki „zmagając” się z rolami, prowadzą osobiste rozmowy kłócąc się, pijąc przy tym alkohol i przy okazji odkrywając tajemnice, które wydobędą na powierzchnię ich osobiste, skrzętnie przed otoczeniem ukrywane dramaty.

Komediodramat Macieja Wojtyszki dziejący się za kulisami teatru swoją prapremierę miał przed laty w Starym Teatrze w Krakowie i do dziś nic nie stracił na aktualności. Wojtyszko celnie i „z pazurem” sportretował środowisko, które zna i czuje bardzo dobrze. Jest nie tylko pisarzem, scenarzystą i autorem komiksów, ale przede wszystkim reżyserem teatralnym, filmowym i telewizyjnym, autorem sztuk /”Bułhakow”, „Semiramida”, „Żelazna konstrukcja”/, scenicznych adaptacji powieści, wykładowcą w Akademii Teatralnej.

W Teatrze Jaracza w Olsztynie, w 2006 roku Krzysztof Rościszewski wyreżyserował dramat Macieja Wojtyszki „Bułhakow”.

 

Występują: Agnieszka Pawlak i Wiesława Niemaszek-Szymańska.

 

 

 

Powiązane artykuły