Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gołdapi zaprasza na konferencję poświęconą nadciśnieniu tętniczemu. Konferencja odbędzie się 9 kwietnia 2013 r. o 13:00 w Centrum Dydaktyczno-Szkoleniowym w Gołdapi przy ul. Partyzantów 31.
W programie:
nadciśnienie tętnicze – wykład;
dieta w nadciśnieniu tętniczym -wykład;
pomiary ciśnienia.
7 kwietnia każdego roku, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia.
Ma na celu zwrócenie szczególnej uwagi na wybrany problem związany ze zdrowiem publicznym.
W roku bieżącym obchodzony jest pod hasłem „Zdrowe bicie serca” – tematem przewodnim jest „Nadciśnienie tętnicze”.
Co trzecia osoba dorosła na świecie ma nadciśnienie tętnicze. W Polsce to schorzenie dotyka ponad 9,5 mln ludzi. Tylko 30-50% osób zdaje sobie z tego sprawę, a prawie połowa wiedząc o nadciśnieniu nie leczy go lub robi to nieskutecznie.
Nadciśnienie tętnicze zwiększa ryzyko choroby niedokrwiennej serca, w tym zawału serca, udaru mózgu i niewydolności nerek.
Ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego można zmniejszyć poprzez:
prawidłowo zbilansowaną dietę;
ograniczenie spożycia soli;
utrzymanie prawidłowej masy ciała;
regularną aktywność fizyczną;
ograniczenie spożycia alkoholu;
niepalenie tytoniu.