SSSE wróciła zadowolona z Cannes

Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna przez cztery dni prezentowała swoje atuty we francuskim Cannes, gdzie właśnie skończyły się najbardziej prestiżowe targi nieruchomości w Europie. – Najczęściej pytano nas o możliwości kooperacji z innymi firmami oraz korzyści wynikające z inwestowania w strefie – mówi Robert Żyliński, prezes SSSE.

Największym zainteresowaniem wśród inwestorów cieszyły się tereny położone w strategicznych miastach regionów zaopatrzone w profesjonalną infrastrukturę i dostępność wykwalifikowanej kadry pracowniczej czyli Suwałki, Białystok, Ełk i Gołdap.

Staraliśmy się również przyciągać ich doskonale przygotowanymi terenami pod inwestycje położonymi w bliskiej odległości do granic z Obwodem Kaliningradzkim, Litwą i Białorusią – wyjaśnia Żyliński.

Dodatkową propozycją prezentowaną podczas rozmów z potencjalnymi inwestorami był projekt Miejsca Obsługi Podróżnych zlokalizowany przy ostatnim węźle kończącym właśnie budowaną obwodnicę Augustowa VIA BALTICA. To tam ma powstać parking zarówno dla tirów, jak i samochodów osobowych, baza noclegowa o standardzie motelu oraz część restauracyjna, stacja paliw i sklep.

Władze strefy już od kilku miesięcy poszukują partnera do takiej realizacji, bowiem nie zależy im na sprzedaniu terenu. Chcą uczestniczyć w tej inwestycji, by móc czerpać zyski m.in. na uzbrajanie kolejnych terenów inwestycyjnych.

Różnorodność form prezentacji oraz ogromna ilość wystawców z różnych państw wskazuje na duże zainteresowanie targami. Przedstawiliśmy naszą ofertę i nawiązaliśmy wiele kontaktów z inwestorami polskimi i zagranicznymi. Jesteśmy zadowoleni z tych rozmów. Ciężko jednak o ocenę sytuacji bez porównania z ubiegłymi edycjami bowiem na tych targach prezentowaliśmy się po raz pierwszy – dodaje Żyliński.

Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna to jedna z 14 specjalnych stref ekonomicznych w Polsce. Sześć wydzielonych obszarów na terenie Suwałk, Ełku, Gołdapi, Grajewa, Małkini Górnej oraz Białegostoku zajmuje łączną powierzchnię ok. 343 ha, na których przedsiębiorcy prowadzą działalność gospodarczą na preferencyjnych warunkach.

Przez blisko 17 lat istnienia SSSE przeprowadzono inwestycje o łącznej wartości 1,7 mld zł, dzięki którym przedsiębiorcy utworzyli 6 tys. miejsc pracy. Aktualnie na podpis ministra czeka wniosek rozszerzeniowy o nowe tereny w Suwałkach i Ełku (o Park Naukowo-Technologiczny w Ełku) oraz o utworzenie nowej podstrefy w Łomży. Wówczas do suwalskiej strefy włączonych zostanie o ok. 40 ha (Ełku – 29 ha, Łomża – 8,5 ha, Suwałki – 2 ha). Poza Siemiatyczami SSSE rozważa utworzenie podstref w: Hajnówce, Grajewie i Narewce.


Aktualności

Powiązane artykuły