Olsztynskie obchody z udziałem gołdapian

pamiec_zolnierzy_3

pamiec_zolnierzy_3Bardzo uroczyście tego roku obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Olsztynie. Udział w wydarzeniu wzięli również: starosta gołdapski Andrzej Ciołek, prezes zarządu koła Powiatowego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Gołdapi Mieczysław Sztabiński oraz prezes koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Gołdapi – Stanisław Miernik.

Obchody rozpoczęły się w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie, gdzie odbyła się uroczystość zorganizowana przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Warmińsko-Mazurskiego. Zaproszono na nią m.in.: prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza, wojewodę Mariana Podziewskiego i wicemarszałka Jarosława Słomę. Uroczystość poprowadził prezes związku Mirosław Reszko. Udział w wydarzeniu wzięli również: starosta gołdapski Andrzej Ciołek, prezes zarządu koła Powiatowego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Gołdapi Mieczysław Sztabiński oraz prezes koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Gołdapi – Stanisław Miernik.

W programie uroczystości było seminarium tematyczne poświęcone żołnierzom walczącym o niepodległość Polski. Zaprezentowano film dokumentalny i przeprowadzono debatę, w której uczestniczyli uczniowie z warmińsko-mazurskich szkół.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ustanowiony został na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku w hołdzie bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległościowego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia

i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. (IO)


Aktualności

Powiązane artykuły