Kolejny gołdapski landszaft

Przeczesując internet natrafiliśmy na kolejny obraz olejny z tematem gołdapskim. Na stronie zvab.com kupić możemy obraz F. Brendela przedstawiającego Alte Kirche od strony północnej, namalowany być może wczesną zimą 1920 roku (na drzewach żółte liście). Obraz olejny o wymiarach 41×30 wraz z drewnianą ramą nabyć możemy za cenę 166 euro (wraz z dostawą).

Z historycznego punktu widzenia obraz jest o tyle ciekawy, że przedstawia miasto w kolorach. Widzimy że dominują zielone i czerwone (być może ceglane) elewacje, chociaż są też żółte i niebieskie. Nawet kościół pomalowany był zieloną farbą.

A skoro już mówimy o kolorach miasta przed wojną doskonałą okazją będzie zaprezentowanie nie kolorowanej, a autentycznie kolorowej przedwojennej fotografii, wykonanej prawdopodobnie pod koniec lat trzydziestych ubiegłego wieku. Zdjęcie przedstawia targ koni i bydła na rynku.

 


Aktualności

Powiązane artykuły

8 komentarzy do “Kolejny gołdapski landszaft

 1. Zbyszek Mieruński

  Obraz świetny – może udałoby się go kupić do gołdapskiego Muzeum?
  A jeśli chodzi o kolory może to być „licentia poetica” a nie dosłowna rzeczywistość 😉 . Obraz tworzony w okresie kiedy sztuka europejska była po doświadczeniach impresjonizmu, postimpresjonizmu i koloryzmu, gdzie artysta miał dużą swobodę w interpretacji rzeczywistości.

 2. xyz

  Pomysł zakupu obrazu do gołdapskiego muzeum jest świetny.

 3. Gołdapskie muzeum nie kupi już obrazu. Oferta była aktualna przez kilka dni na stronie zvab.com. Wygląda na to, że po ukazaniu się wpisu ktoś skorzystał z naszej podpowiedzi i kupił obraz. Gratulujemy zakupu. Przy dzisiejszym kursie euro – 688,73 zł nie wydaje się ceną wygórowaną za taki rarytas.

 4. xyz

  A szkoda , w ostatnim okresie to już drugi obraz o tematyce gołdapskiej „przeleciał koło nosa”.

 5. Anonim

  „Goldapianika ” trafiają do prywatnych kolekcjonerów.

 6. Franek

  Nie jestem znawcą malarstwa.Być może jestem w błędzie,ale nie widzę nic szczególnego w tym gołdapskim 'LANDSZAFCIE’ .Co ten wyraz oznacza prosze zobaczyć w słowniku.
  Dla mnie większe znaczenie historyczne ma to zdjęcie targu z cudownymi końmi. Tymbardziej , że na tym samym placu odbywały targi w latach 1946 – 1953 ,
  Tego się już nie odtworzy ,natomiast kościół został odbudowany i może być naniesiony na płótno. Myślę iż w Gołdapi są zdolne osoby ktore mogą tego dokonać.

 7. pit

  jaki k…. rynek? plac zwy…

  1. Plac Zwycięstwa w latach trzydziestych?? Jesteś pewien? „Wyzwolenie” i zwycięstwo przyszło w 1945 roku.