W gimnazjum znów głośno o noblistach

konkurs_o_noblistach

konkurs_o_noblistachPo raz kolejny uczniowie klas pierwszych Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich w Gołdapi wzięli udział w trójetapowym konkursie dotyczącym życia, twórczości i dokonań patronów szkoły przygotowanym przez Anetę Wojnar-Konopkę i Urszulę Bernatowicz-Nygę.

Pierwszy poziom zmagań obejmował pisemny test sprawdzający znajomość faktów związanych z noblistami. Tę część poprzedziło zaproponowanie gimnazjalistom 118 zagadnień oraz kilkutygodniowe przygotowania.

W wyniku rywalizacji wyłoniono dziewięcioro pierwszoklasistów, których pogłębioną wiedzę sprawdzono w etapie II (część ustna). Był to swego rodzaju wstęp do części III, która wymagała od uczestników jeszcze gruntowniejszego przygotowania. Służyły mu: lektura dzieł Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza, Henryka Sienkiewicza, Stanisława Władysława Reymonta; zapoznanie z działalnością społeczno-polityczną Lecha Wałęsy i Józefa Rotblata; prześledzenie badań prowadzonych przez Marię Curie-Skłodowską. Dodatkowo młodzież obejrzała ekranizacje i adaptacje filmowe zrealizowane na motywach utworów Sienkiewicza i Reymonta. Ostatni etap Konkursu Wiedzy o Noblistach Polskich wyłonił czworo zwycięzców, którzy wykazali się najobszerniejszą wiedzą oraz umiejętnością zastosowania jej w praktyce. Do uczniów tych należą:

Julia Roszkowska z kl. Id – miejsce I

Kacper Świtkiewicz z kl. Ic – miejsce II

Edyta Ołów z kl. Ia i Magda Zapolnik z kl. Id – miejsce III (ex aequo)

Laureaci konkursu otrzymają nagrody podczas uroczystości Święta Szkoły.

konkurs_o_noblistach


Aktualności

Powiązane artykuły

3 komentarzy do “W gimnazjum znów głośno o noblistach

 1. Gołdapianka

  Mam pytanie: dlaczego w Naszym gimnazium do polskich noblistów zalicza się także Pana Józefa Rolblata. Wszędzie gdzie sprawdzałam ten Pan nie jest wymieniany jako polski noblista.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 2. plkjhgfdxdfgh

  nie mieli kogo wkleić ! było wolne miejsce trzeba było się pchać!!!!!

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 3. Gołdapianka

  Nie chodzi o to aby się „pchać” lecz o wprowadzanie ludzi w błąd. Ponieważ szkołę skończyłam jakiś czas temu, popytałam więc młodsze pokolenie mojej rodziny, które jest na etapie gimnazium i liceum (ale nie w Gołdapi), ilu jest polskich noblistów. we wszystkich przypadkach padła odpowiedź 6 a nie 7. Nikt z nich nie słyszał o Józefie Rolblacie. Jeżeli chodzi o to, iż ten Pan posiada Polskie korzenie, to w takim razie, powinne być wymienione także inne osoby m.in. Leonid Hurwicz, Issac Singer, Andrzej Schally i inni.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...