W gimnazjum znów głośno o noblistach

konkurs_o_noblistach

konkurs_o_noblistachPo raz kolejny uczniowie klas pierwszych Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich w Gołdapi wzięli udział w trójetapowym konkursie dotyczącym życia, twórczości i dokonań patronów szkoły przygotowanym przez Anetę Wojnar-Konopkę i Urszulę Bernatowicz-Nygę.

Pierwszy poziom zmagań obejmował pisemny test sprawdzający znajomość faktów związanych z noblistami. Tę część poprzedziło zaproponowanie gimnazjalistom 118 zagadnień oraz kilkutygodniowe przygotowania.

W wyniku rywalizacji wyłoniono dziewięcioro pierwszoklasistów, których pogłębioną wiedzę sprawdzono w etapie II (część ustna). Był to swego rodzaju wstęp do części III, która wymagała od uczestników jeszcze gruntowniejszego przygotowania. Służyły mu: lektura dzieł Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza, Henryka Sienkiewicza, Stanisława Władysława Reymonta; zapoznanie z działalnością społeczno-polityczną Lecha Wałęsy i Józefa Rotblata; prześledzenie badań prowadzonych przez Marię Curie-Skłodowską. Dodatkowo młodzież obejrzała ekranizacje i adaptacje filmowe zrealizowane na motywach utworów Sienkiewicza i Reymonta. Ostatni etap Konkursu Wiedzy o Noblistach Polskich wyłonił czworo zwycięzców, którzy wykazali się najobszerniejszą wiedzą oraz umiejętnością zastosowania jej w praktyce. Do uczniów tych należą:

Julia Roszkowska z kl. Id – miejsce I

Kacper Świtkiewicz z kl. Ic – miejsce II

Edyta Ołów z kl. Ia i Magda Zapolnik z kl. Id – miejsce III (ex aequo)

Laureaci konkursu otrzymają nagrody podczas uroczystości Święta Szkoły.

konkurs_o_noblistach


Aktualności

Powiązane artykuły

3 komentarzy do “W gimnazjum znów głośno o noblistach

  1. Gołdapianka

    Mam pytanie: dlaczego w Naszym gimnazium do polskich noblistów zalicza się także Pana Józefa Rolblata. Wszędzie gdzie sprawdzałam ten Pan nie jest wymieniany jako polski noblista.

  2. plkjhgfdxdfgh

    nie mieli kogo wkleić ! było wolne miejsce trzeba było się pchać!!!!!

  3. Gołdapianka

    Nie chodzi o to aby się „pchać” lecz o wprowadzanie ludzi w błąd. Ponieważ szkołę skończyłam jakiś czas temu, popytałam więc młodsze pokolenie mojej rodziny, które jest na etapie gimnazium i liceum (ale nie w Gołdapi), ilu jest polskich noblistów. we wszystkich przypadkach padła odpowiedź 6 a nie 7. Nikt z nich nie słyszał o Józefie Rolblacie. Jeżeli chodzi o to, iż ten Pan posiada Polskie korzenie, to w takim razie, powinne być wymienione także inne osoby m.in. Leonid Hurwicz, Issac Singer, Andrzej Schally i inni.