Propozycje budżetowe – jakby z mniejszą determinacją

komisje_3

komisje_3W poniedziałek na posiedzeniach komisji Rady Miejskiej odbywało się kolejne czytanie budżetu na 2013 rok. Radni rzucali swoje propozycje korekty, ale na twarzach większości z nich nie było widać takiej determinacji jak w roku ubiegłym. Powód – coraz bardziej rygorystyczny wskaźnik zadłużenia gminy, który nie pozwała na dokonywanie zbyt wielu manewrów.

– To jest budżet proinwestycyjny – powiedział burmistrz Marek Miros. Dodał też, że jednym z istotnych czynników obciążenia budżetu było dotychczasowe dotowanie oświaty.

Propozycje ze strony radnych w dużej mierze dotyczyły wiejskich dróg i chodników, m.in. w Babkach, Kolniszkach, Mażuciach, Niedrzwicy i Grabowie, co oburzyło radnego Antoniego Banela, który wysunął zarzut, że zbyt dużo środków idzie na inwestycje wiejskie. Zaproponował też oszczędności na oświetleniu świątecznym i schronisku dla psów.

Radny Jan Steć zasugerował możliwość wykorzystania do innych celów części środków przypisanych Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Radna Zofia Syperek odczytała listę pozycji wartych jej zdaniem odchudzenia, co dotyczyło m.in. promocji, kultury i konkretnie wydatków na Dni Gołdapi. Radny Ryszard Wrzosek zaproponował szukanie oszczędności na Centrum Edukacyjno-Szkoleniowym.

Sporo miejsca podczas dyskusji poświęcono monitoringowi na ul. Krzywej w pobliżu jednego z tamtejszych barów, co jest związane z protestem okolicznych mieszkańców. Problem nieco wyciszyła informacja, że policja wystąpiła z wnioskiem o odebranie zezwolenia na sprzedaż alkoholu przez ten przybytek.

Nieustającym natomiast problemem jest funkcjonowanie świetlic wiejskich, w tym nowej infrastruktury kulturalno-rekreacyjnej w Galwieciach. Zarządzanie nowymi obiektami w tej wsi przypadło Domowi Kultury, który ma zapewnić etat, toteż radny Robert Magielnicki zaproponował 100 tys. na ten cel. Prawdopodobnie będzie to 80 tys. złotych.

Świetlice wiejskie wzbudzają coraz więcej kontrowersji, coraz częściej mówi się, że powinny nimi dysponować sołectwa.

Pod koniec jednego z posiedzeń wrócono do tematu organizacji, których gmina jest członkiem i ewentualnych oszczędności z tym związanych. Gmina będzie zabiegała o obniżenie składek w Związku Gmin Warmińsko-Mazurskich i w Związku Międzygminnnym „Gospodarka Komunalna”. Niewykluczone, że zrezygnuje z członkostwa w Zielonych Płucach Polski.

Za kilka dni kolejne czytanie budżetu i sesja nadzwyczajna.

komisje_1

komisje_2

komisje_4

 


Aktualności

Powiązane artykuły

4 komentarzy do “Propozycje budżetowe – jakby z mniejszą determinacją

 1. J.

  „Propozycje budżetowe – jakby z mniejszą determinacją ” – takie czasy Panie Redaktorze, takie czasy… . Trzeba podchodzić realnie do sprawy.

 2. świadomy obywatel

  Może ktoś chciałby zagłosować? Tak lub Nie dla działalności poszczególnych włodarzy.

  http://goldap.wm.pl/127154,Goldap-Wystaw-ocene-naszej-wladzy.html

 3. .j

  tak ale na niektórych nie można głosowac bo sami na siebie głosują .Chcę oddać głos to wyskakuję że już głosowałem tak jest u dwóch panów

 4. .j

  chodziło mi o stronę kto.wm .pl