Nagrody poetyckie gołdapianina

p_jankowski

p_jankowskiNie zostało u nas wcześniej odnotowane ważne wydarzenie literackie związane z twórczością jednego z gołdapian. W ostatnich miesiącach dwie drugie nagrody w ogólnopolskich konkursach poetyckich otrzymał Piotr Jankowski – psycholog pracujący w Gołdapi. Informacja o tym znalazła się m.in. w ostatnim numerze wrocławskiej „Odry”.

Dotyczy to dwóch konkursów – im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie i Jesieni Poetyckiej w Sławkowie. W tym pierwszym zasiadało nie byle jakie jury, bo prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Sergiusz Sterna-Wachowiak oraz Janusz Drzewucki i Mieczysław Orski, należący do ścisłej czołówki polskiej krytyki literackiej.

Mirosław Bochenek, jeden z jurorów konkursu w Sławkowie, tak napisał o wierszu Piotra Jankowskiego:

Drugą nagrodę musiał otrzymać dotkliwie ironiczny, wręcz satyryczny utwór obnażający postawy, sposób na życie, zachowania pewnych grup społecznych, którym (o zgrozo!) wydaje się, że do osiągnięcia raju na ziemi wystarczy trochę przedmiotów, odpowiednio wysokie konto w banku i dotrzymywanie kroku aktualnym trendom. Analiza w tym wierszu przeprowadzona jest konsekwentnie, do bólu celnie, warsztatowo bez zastrzeżeń.

Piotr Jankowski pochodzi z Gołdapi, psychologię studiował na KUL, jest autorem dwóch książek poetyckich, publikował swoje wiersze w pismach literackich.

Wydanie jego kolejnego zbioru ma w swoich planach Biblioteka Publiczna, która będzie kontynuowała oficynę „Z bliska”.

 Zdjęcie z: www.mbpleszno.leszczynskie.net

Powiązane artykuły