Co znajdowało się w tym budynku?

heimetbruecke_3

heimetbruecke_3W ostatnim numerze „Heimatbruecke”, czasopiśmie Kreisgemeinschaft Gołdap, mniej niż zwykle archiwalnych zdjęć przedwojennej Gołdapi. Za to jest inna ciekawostka.

Może nie dla wszystkich, ale spora grupa osób interesujących się przeszłością naszego miasta nie jest pewna tego, co przed wojną znajdowało się w budynku przedstawionym na fotografii. Z podpisu wynika, że była to kaplica baptystów.

Ponadto na okładce numeru życzenia noworoczne pod stylizowaną pocztówką z motywem gołdapskim.

heimetbruecke_1

heimetbruecke_3

 


Aktualności

Powiązane artykuły

4 komentarzy do “Co znajdowało się w tym budynku?

 1. wydarzenie

  synagoga

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 2. wojteks

  Patrząc na przedwojenną mapę Gołdapi, to chyba rzeczywiście kaplica baptystów.
  A przy okazji jako były Gołdapianin mam dwa pytania:
  – czy to w tym budynku mieścił się bar „U Śwagra” ?
  – czy są w Gołdapi baptyści i czy mają swoją kaplicę ?

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. Mieścił się bar „U Śwagra”, ale czy są baptyści nie wiem. W każdym razie takiej kaplicy aktualnie funkcjonującej nie ma. Dawna kaplica batystów to również budynek (adaptowany na mieszkalny niedawno) na styku dróg Gołdap – Mażucie – Rogale i Rogale – Żabin. Dodatkowo (może już o tym wiesz) idąc pod Górę Górną, na lewo w jednym z pasaży miałbyś dawną uliczkę von Lossowa. Natomiast synagoga stała tam, gdzie obecnie stoi kamień pamiątkowy, na styku obecnych – Szkolnej i Armii Krajowej.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
 3. GOŁDAPIANIN

  „Dawna kaplica batystów to również budynek (adaptowany na mieszkalny niedawno) na styku dróg Gołdap – Mażucie – Rogale i Rogale – Żabin”

  Czyli w Rogalach! Po wojnie była w niej usytuowana świetlica wiejska wraz z klubo – kawiarnią, gdzie odbywały się imprezy wraz z przyjazdem kina ruchomego i występem zespołów teatralnych.
  W ramach „odnowy ” zlikwidowano świetlicę, a budynek niszczał.
  W 2003 roku nowy właściciel rozpoczął remont budynku.
  Dawna kaplica baptystów znajduje się też w Baniach Mazurskich. Wybudowana została w II połowie XIX wieku. Od 1946 do 1978 kaplicę użytkowali wierni kościoła rzymskokatolickiego.
  Obecnie znajduje się w byłej kaplicy Cerkiew Świętego Mikołaja. Notarialnie świątynia została przekazana na własność parafii bizantyjsko-ukraińskiej w dniu 28 listopada 1991 roku.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...