Przypominamy o czwartkowym wernisażu

miniatura

miniaturaBiblioteka Publiczna w Gołdapi wraz z Muzeum Regionalnym im. Mariana M. Ratasiewicza zapraszają na otwarcie wystawy prac Zbigniewa Mieruńskiego. Tytuł wystawy: „Ja Mazur”. Otwarcie w czwartek 29 listopada 2012 r. o 18.00 w II budynku muzeum przy ul. Partyzantów 31B (obok gimnazjum).

 

Zbigniew Mieruński, ur. 03.06.1961 w Ełku, mieszka w Gołdapi, rysownik, malarz, animator społeczno-kulturalny mieszkający w Gołdapi. Dyplom z malarstwa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu w pracowni prof. Stanisława Borysowskiego i Mieczysława Ziomka.

 

W twórczości przeszukuje zakamarki własnej pamięci tworząc osobiste „albumy” wspomnień, wrażeń i ulotnych myśli. Inspiruje go własne życie, opowiadane historie rodzinne jego przodków i przyjaciół, sytuacje uchwycone w pamięci, fotografie, filmy i cytaty literackie. Nieobojętna jest mu też historia i dziedzictwo kulturowe Mazur.

 

W twórczości wykorzystuje różne techniki – od klasycznego rysunku i malarstwa, poprzez techniki mieszane na papierze, płótnie i płytach drewnianych, po tworzenie obiektów z przedmiotów znalezionych i instalacji.

 

Wystawiał swoje prace w Polsce, Litwie, Rosji, Niemczech i USA.

Wystawa „Ja Mazur”

 

Prace prezentowane na wystawie to artystyczne poszukiwanie tożsamości autora. Rysunki i obrazy powstały w latach 2011 i 2012. Zbigniew Mieruński wykorzystuje różnorodne techniki od ascetycznych rysunków węglem i tuszem na papierze czerpanym, po strukturalne prace z wykorzystaniem korzeni, kawałków drewna, siana, konstrukcji drewnianych i traktowanych jak płaskorzeźba elementów obrazów.

 

Inspiracją tego cyklu prac są w równym stopniu krajobrazy i architektura Mazur, jak i wspomnienia z dzieciństwa spędzonego w Gołdapi i Ełku. Obrazy na wpół realistyczne mieszają się z abstrakcyjnymi formami przypominającymi pejzaże, cienie drzew, postaci czy krzyży z mazurskich cmentarzy. Realizm miesza się z opowieściami, legendami a nawet współczesnymi filmami powstałymi na Mazurach Garbatych. Artysta poszukuje swojej tożsamości poprzez obraz, symbol, identyfikację z przestrzenią swojego dzieciństwa, by konfrontować ją z wiedzą dojrzałego człowieka o burzliwej historii tej ziemi. Konfrontacja ta doprowadza autora do stwierdzenia „jestem Mazurem”.

 

www.mierunski.pl

 

e-mail: mierun@o2.pl

Powiązane artykuły