Gołdapi to jeszcze nie dotyczy, ale…

W związku z trwającym procesem cyfryzacji telewizji naziemnej w części województwa warmińsko-mazurskiego 28 listopada o godz. 5.00 nastąpi pierwsze wyłączenie naziemnej telewizji analogowej.

Wojewoda warmińsko-mazurski podpisze z Oddziałem Terenowym Telewizji Polskiej w Olsztynie porozumienie dotyczące współpracy, mającej na celu promocję możliwości, jakie stwarza wprowadzenie cyfrowego sygnału telewizyjnego oraz podjęcia wspólnych działań, mających na celu przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu.

Uroczyste podpisanie porozumienia odbędzie się w środę 21 listopada o godz. 9.00 w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie (gabinet wojewody).

Wprowadzenie sygnału cyfrowego oznacza , że widzowie, którzy nie wyposażą się we właściwy sprzęt do jej odbioru, utracą możliwość odbierania telewizji naziemnej. Dotyczy to przede wszystkim użytkowników, którzy korzystają z naziemnych anten telewizyjnych. Abonenci korzystający wyłącznie z satelitarnych platform cyfrowych lub kablówki nie muszą martwić się o cyfryzację, ponieważ ten proces ich nie dotyczy.

Do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej potrzebny jest specjalny dekoder zgodny ze standardem DVB-T MPEG-4, wbudowany w telewizor lub zewnętrzny w formie przystawki podłączony do telewizora oraz tak jak dotychczas antena naziemna.

Mogą również niestety zdarzyć się nieuczciwi akwizytorzy i sprzedawcy, którzy będą namawiać do kupna odbiorników satelitarnych i podpisywania umów abonamentowych. Trzeba zatem dokonywać przemyślanych zakupów w zaufanych punktach sprzedaży.

Szczegółowe informacje o procesie cyfryzacji telewizji naziemnej można uzyskać na stronie www.cyfryzacja.gov.pl oraz dzwoniąc na bezpłatną infolinię 800 007 788.

 Etap I: 28 listopada 2012 r. wyłączenie sygnału analogowego w województwie warmińsko-mazurskim

Obszar objęty wyłączeniami 28 listopada: 31 gmin województwa warmińsko-mazurskiego;

1) 12 gmin (9% mieszkańców województwa ) – powiat iławski (miasta: Iława, Lubawa; gminy: Iława, Kisielice, Lubawa, Susz, Zalewo), powiat nowomiejski (miasto Nowe Miasto Lubawskie; gminy: Biskupiec, Grodziczno, Kurzętnik, Nowe Miasto Lubawskie) – po 28 listopada możliwy wyłącznie odbiór sygnału cyfrowego

2) 19 gmin (20% mieszkańców województwa)- gminy powiatu elbląskiego (miasto Elbląg; gminy: Elbląg, Godkowo, Gronowo Elbląskie, Markusy, Milejewo, Pasłęk, Rychliki, Tolkmicko), ostródzkiego (miasto Ostróda; gminy: Łukta, Małdyty, Miłomłyn, Morąg, Ostróda), braniewskiego (gmina Frombork), działdowskiego (gminy: Lidzbark, Płośnica, Rybno), korzystające z nadajników objętych wyłączeniami w dniu 28 listopada br. – gminy te jednak mogą zachować możliwość odbioru naziemnej telewizji analogowej z innych nadajników, które zgodnie z przyjętym harmonogramem, będą podlegać wyłączeniom w późniejszych etapach.

Kolejne etapy wyłączenia naziemnej telewizji analogowej w województwie warmińsko-mazurskim, nie później niż do:

19 marca 2013 – Elbląg

17 czerwca 2013 – Olsztyn

23 lipca 2013 – Giżycko

Od 28 listopada 2012 r. pierwsze wyłączenia naziemnej telewizji analogowej.

 

Jeżeli nie chcesz stracić dostępu do telewizji naziemnej – koniecznie przeczytaj!

 

Co to jest naziemna telewizja cyfrowa i dlaczego ją wprowadzamy

Naziemna telewizja cyfrowa to telewizja odbierana za pomocą tradycyjnych, indywidualnych anten naziemnych, np. kierunkowych lub popularnych siatkowych czy też anten zbiorowych przystosowanych do jej odbioru. Zmiana techniki nadawania telewizji naziemnej z dotychczasowej analogowej na cyfrową pozwala na znaczne zwiększenie oferty programowej, za sprawą oszczędniejszego wykorzystania częstotliwości. Dzięki temu na jednym kanale można nadawać kilka programów w miejsce jednego – analogowego, jak miało to miejsce do tej pory.

Wprowadzanie naziemnej telewizji cyfrowej wynika z postanowień Regionalnej Konferencji Radiokomunikacyjnej, której członkiem jest Polska. Zwolnione po naziemnej telewizji analogowej częstotliwości będą wykorzystane w przyszłości, m.in. do nadawania kolejnych programów telewizji naziemnej lub Internetu.

Co jest potrzebne aby odbierać naziemną telewizję cyfrową

Do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej potrzebny jest specjalny dekoder zgodny ze standardem DVB-T MPEG-4, wbudowany w telewizor lub zewnętrzny w formie przystawki (tzw. set-top-box) podłączony do telewizora oraz tak jak dotychczas antena naziemna.

Widzowie korzystający ze starszych typów telewizorów, np. kineskopowych, aby odbierać nowoczesną naziemną telewizję cyfrową, powinni zakupić w sklepie RTV dekoder DVB-T MPEG-4, a następnie podłączyć go do telewizora za pomocą dostępnych z tyłu obudowy gniazd. Najpopularniejszym sposobem podłączenia dekodera w tym przypadku jest użycie gniazda EURO. Posiadacze telewizorów z wbudowanym dekoderem DVB-T MPEG-4 nie muszą się martwić, gdyż ich telewizor jest przystosowany do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. W obu przypadkach należy pamiętać o antenie, którą podłączamy do gniazda antenowego dekodera – jeżeli używamy telewizora starszego typu – lub do gniazda antenowego telewizora – dotyczy telewizorów z wbudowanymi fabrycznie dekoderami.

Posiadacze kilkuletnich nowoczesnych telewizorów cyfrowych, np. LCD i Plazma powinni upewnić się, czy ich telewizor odbierze naziemną telewizję cyfrową. Nieco starsze modele telewizorów cyfrowych posiadają bowiem wbudowany dekoder DVB-T MPEG-2, który niestety nie umożliwia poprawnego odbioru naziemnej telewizji cyfrowej nadawanej w Polsce. W tym wypadku konieczne jest dokupienie do telewizora zewnętrznego dekodera DVB-T MPEG-4 i podłączenie go np. używając cyfrowe gniazdo HDMI.

Zamiast dekodera można także dokupić specjalny moduł DVB-T MPEG-4 i podłączyć to do gniazda CI telewizora. Jednakże nie wszystkie telewizory posiadają takie gniazdo więc przed zakupem należy się o tym upewnić. Naziemną telewizję cyfrową można odbierać także na komputerze używając zewnętrznego dekodera DVB-T MPEG-4, który należy podłączyć np. do gniazda USB komputera.

We wszystkich wymienionych przypadkach należy pamiętać o właściwej antenie. Do odbioru potrzebna jest antena naziemna, np. kierunkowa, popularna siatkowa czy też zbiorowa pod warunkiem jej prawidłowego dostosowania. Należy pamiętać, że anteny pokojowe sprawdzają się tylko w dogodnych warunkach lokalnych, tj. w bliskich odległościach od nadajnika, korzystnym ukształtowaniu terenu itp. Antena powinna obsługiwać pasmo UHF, tj. kanały 21 – 69. Jeżeli obecnie posiadana antena zapewnia dobrą jakość obrazu i dźwięku, to prawdopodobnie nie ma potrzeby wymieniać anteny.

Koszt zakupu dekodera, to wydatek około 100-250 zł. Natomiast ceny anten kształtują się pomiędzy 50-200 zł.

Anteny satelitarne nie umożliwiają odbioru naziemnej telewizji cyfrowej.

Obowiązki sprzedawców

Dzięki ustawie o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej obecnie nie trzeba się martwić, o to czy kupowany przez nas telewizor lub dekoder jest przystosowany do poprawnego odbioru telewizji cyfrowej. Zgodnie z tą ustawą sprzedawca będzie musiał poinformować klienta przez zakupem, o tym że oferowany przez niego sprzęt nie służy do odbioru cyfrowej telewizji.

Gdyby mimo wszystko zdarzyło się, że kupiony przez nas sprzęt nie spełnia wymogów technicznych do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej i nie zostaliśmy o tym fakcie uprzednio poinformowani, należy zgłosić sprawę do Inspektoratu Inspekcji Handlowej i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Uwaga na naciągaczy i oszustów

W związku z trwającym procesem cyfryzacji telewizji naziemnej niektórzy nieuczciwi akwizytorzy i sprzedawcy, powołując się na nieprawdziwe informacje, namawiają do kupna odbiorników satelitarnych i podpisywania umów abonamentowych, strasząc, że są one niezbędne do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej.

Nieuczciwi sprzedawcy, aby przekonać do zakupu swojej oferty, informują np. że jeżeli konsument nie kupi oferowanego przez nich dekodera satelitarnej platformy cyfrowej, nie będzie miał dostępu do telewizji. Niektórzy podając się za przedstawicieli Telewizji Polskiej wmawiają np., że już niedługo za korzystanie z analogowej telewizji trzeba będzie płacić dziesięciokrotnie wyższy niż obecnie abonament radiowo-telewizyjny.

Informacje te są rzecz jasna nieprawdziwe. Trzeba zatem dokonywać przemyślanych zakupów. Zaleca się dokonywanie zakupów w zaufanych punktach sprzedaży.

Warto także pamiętać, że konsument, który zawarł umowę na odległość (np. kupił dekoder i podpisał umowę abonamentową), ma prawo do odstąpienia od umowy bez podania przyczyny. Jest ono jednak ograniczone w czasie i przysługuje jedynie przez 10 dni. W razie zaistnienia takiej sytuacji zalecany jest także kontakt z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Oferta programowa

W ofercie naziemnej telewizji cyfrowej, w zależności od obszaru, są dzisiaj dostępne następujące programy TV nadawane w tzw. multipleksach (MUX), czyli cyfrowych pakietach programowych:

w multipleksie MUX-1: TVP1 HD, TVP2, TVP INFO, Polo TV, ESKA TV, ATM Rozrywka TV, T-TV;

w multipleksie MUX-2: Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, Puls 2, TV4, TV6;

w multipleksie MUX-3: TVP1, TVP2 HD, TVP INFO, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia.

Oprócz bogatszej oferty programowej, widz otrzyma także dostęp do dodatkowych usług, takich jak: możliwość wyboru kilku ścieżek dźwiękowych, np. w kilku językach, w tym także audiodeskrypcji dla osób niewidomych i niedowidzących oraz dźwięku przestrzennego, a także napisów.

Naziemna telewizja cyfrowa jest wdrażana stopniowo, w związku tym wymienione programy i usługi nie są jeszcze dostępne w całej Polsce.

Oferta programowa naziemnej telewizji cyfrowej jest bezpłatna. Poza abonamentem RTV z tytułu posiadania odbiornika nie istnieją dodatkowe opłaty abonamentowe, tak jak w przypadku płatnych platform kablowych lub satelitarnych.

Wyłączenie naziemnej telewizji analogowej

Naziemna telewizja cyfrowa zastąpi docelowo telewizję analogową. Oznacza to, że widzowie, którzy nie wyposażą się we właściwy sprzęt do jej odbioru, utracą możliwość odbierania telewizji naziemnej. Proces wyłączeń będzie przebiegał etapami poczynając od 7 listopada bieżącego roku i potrwa do 23 lipca przyszłego roku.

Pierwsze wyłączenia naziemnej telewizji analogowej, tj. 7 listopada, będą miały miejsce na terenie województwa lubuskiego oraz na terenie gmin graniczących z tym województwem.

W tym samym miesiącu, tj. 28 listopada, wyłączona zostanie telewizja w części obszarów województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego oraz wielkopolskiego. Na pozostałych obszarach Polski telewizja analogowa będzie stopniowo wyłączana od marca przyszłego roku.

Kogo dotyczy zmiana nadawania analogowego na cyfrowe?

Proces cyfryzacji telewizji naziemnej dotyczy przede wszystkim użytkowników, którzy korzystają z naziemnych anten telewizyjnych. W zależności od warunków lokalnych, tj. odległości od nadajnika, ukształtowania terenu, wysokości zabudowań w pobliżu itp. mogą to być anteny pokojowe, zewnętrzne montowane na elewacjach budynków lub balkonach albo też zbiorcze anteny umieszczane na dachach budynków wielorodzinnych. Telewizją naziemną jest też sygnał odbierany przez anteny przenośne i mobilne (np. w przyczepach kempingowych).

Nie są natomiast telewizją naziemną sygnały odbierane za pomocą anten satelitarnych, TV kablowej oraz IPTV, czyli odbiór oparty na protokole IP (Internet).

Abonenci korzystający wyłącznie z satelitarnych platform cyfrowych lub kablówki, którzy nie są zainteresowani odbiorem programów za pośrednictwem telewizji naziemnej, nie muszą martwić się o cyfryzację, ponieważ ten proces ich nie dotyczy (nie muszą dokonywać żadnych zmian).

Edyta Wrotek, rzecznik prasowy wojewody

 


Aktualności

Powiązane artykuły