Zaakceptowali remont Kolejowej

sesja_kolejowa_2

sesja_kolejowa_2Stosunkiem głosów 10 za i 5 przeciw radni powiatowi zaakceptowali w drodze uchwały remont ulicy Kolejowej. Zaistniała bowiem okazja związana z możliwością uzyskania środków zewnętrznych dzielonych przez marszałka z Regionalnego Programu Operacyjnego. Na poprzedzającej sesję komisji odbyła się ostra dyskusja, gdyż przeciwko podjęciu tej decyzji była większość radnych reprezentujących tereny wiejskie.

 

Całkowity koszt inwestycji oszacowany został na 3 mln 353 tys. zł. Wkład własny wyniesie 1 mln złotych i to stanowiło jeden z powodów kontrowersji, ponieważ powiat będzie musiał zaciągnąć 500 tys. kredytu przy praktycznie braku większych dochodów. Drugą część wkładu zadeklarowała Gmina Gołdap, co radni gminni zaakceptowali na komisjach.

Radna Halina Kunio z gminy Banie Mazurskie twierdziła, że podjęcie takiej decyzji to brak zdrowego rozsądku i dowód na dyskryminację gmin wiejskich. Mówiła też o niespełnieniu obietnic.

– Słuchając tej dyskusji można odnieść wrażenie, że obowiązkiem wójtów i burmistrza jest pomoc w utrzymaniu dróg powiatowych – zauważył radny Jaromir Krajewski, który też twierdzi, że sąsiednie gminy mają nie mniejsze potrzeby w tej dziedzinie.

Leszek Kowalewski, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Gołdapi miał swoje argumenty – stwierdził, że drogi wiejskie potraktowane jako priorytetowe nie kwalifikują się do finansowania z RPO, choćby dlatego, że wymagana jest szerokość nawierzchni minimum 5,5 m. Za to kwalifikują się do remontu w ramach tzw. „schetynówek” – miał tu między innymi na myśli dziesięciokilometrowy odcinek Rogale – Żabin. – Mamy teraz wyjątkową szansę – powiedział dyrektor.

Opcji dofinansowania inwestycji broniła Grażyna Senda: To jedna z ważniejszych wizytówek Gołdapi. Gdybym miała wybrać kolejność inwestycji między remontem rynku i Kolejową, to wybrałabym tę ulicę.

Natomiast radnemu Jarosławowi Podziewskiemu, który stwierdził, że starostwo nie ma czytelnej polityki działania do końca sesji nie dawało spokoju sformułowanie „inżynieria finansowa” użyte przez starostę Andrzeja Ciołka w swojej wypowiedzi. Jarosław Podziewski był przeciwko uczestnictwu powiatu w tej inwestycji. Skrytykował też działania związane z ratowaniem szpitala. Tu bronił się Andrzej Ciołek, argumentując, że realizowane są wszelkie zaplanowane działania związane z restrukturyzacją tej placówki, które dają szansę na zmniejszenie obciążeń finansowych o około 5 mln złotych.

I komisja, i sesja zakończyły się głosowaniem nad uchwałami dotyczącymi zmian w budżecie Starostwa.

sesja_kolejowa_1 sesja_kolejowa_3 sesja_kolejowa_4 sesja_kolejowa_5

 

 

 

 

 


Aktualności

Powiązane artykuły

4 komentarzy do “Zaakceptowali remont Kolejowej

 1. Zbyszek Świtkiewicz

  Z tzw. pełnym zrozumieniem (bez ironii, bron Boże! – no, może poza stanowiskiem jednego z radnych 🙂 przyjąłem do wiadomości opinie wszystkich dyskutantów; to już nie jest sesja, więc teraz i ja mogę wyrazić swoje zdanie: to mi zaczyna przypominać (mało eleganckie porównanie, przyznaję) klatkę ze szczurami – dopóki jedzonka (środków w budżecie) nie brakuje – jest w miarę pokojowo, gdy „papu” zaczyna brakować, agresja narasta, aż do skrajności; ale „papu” rozdzielają, w sumie somozwańczy (zważywszy na to, co wyprawiają) bonzowie z ul. Wiejskiej w Warszawce! Oni cedują na lokalne samorządy bigos, który sami przygotowali: zadłużenie budżetu państwa rośnie – no to spychotechnika w dół, do gmin i powiatów; i róbta co chceta z tym nawarzonym nie przez was piwem; a my sobie pojedziemy na parlamentarny panel na Borneo, w sprawie ratowania populacji delfinów, np.; wypowiedź p. radnego Piecha („mam nadzieje, ze w PL doczekamy rządów ludzi, którzy będą mieli na względzie koncepcję właściwego funkcjonowania Państwa, w jego podstawowych obszarach” – cytuję z pamięci) świadczy o tym, że już nie tylko „prosty lud” zaczyna pomstować przy piwku; król jest nagi, panie premierze Tusk! – i ta świadomość w Narodzie rośnie w tempie lawinowym;
  ps. a w kwestii rzeczonej uchwały („gdybym był radnym” 🙂 głosowałbym „za” (rozumiejąc w pełni, i w sumie podzielając, obiekcje radnych z tzw. terenu); prosta zasada – gdy dają, to brać, gdy biją – to uciekać!

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 2. dfgbs

  inżynieria finansowa, i obecny starosta buhhhhhhhhhhha

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 3. ryszard

  proszę mi wyjaśnić gdzie jest ulica kojejowa

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. Ano tak…

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...