Święto biblioteki w gimnazjum

W dniach od 15 do 19 października w bibliotece szkolnej Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich w Gołdapi trwały obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. W tym roku po raz pierwszy zorganizowaliśmy je w formie projektu, w którym udział wzięli uczniowie z klas: 2b, 2f, 2c oraz 2e pod kierunkiem pani M. Obara, pani U. Bernatowicz–Nyga i pani J. Kowalewskiej.

Święto to wymagało wielu przygotowań, więc pracę rozpoczęliśmy cztery tygodnie wcześniej. Zaplanowane przez nas atrakcje zostały wcześniej ogłoszone i rozreklamowane. Wszędzie pojawiły się widoczne informacje o tym przedsięwzięciu. Na korytarzu uczniowie umieścili własnoręcznie wykonane hasło tegorocznego święta: Biblioteki szkolne – klucz do przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, do którego nawiązywaliśmy planując poszczególne zadania. Specjalnie udekorowana biblioteka – najważniejsze w tych dniach miejsce – zapraszała w swoje progi wszystkich czytelników, a droga do niej została oznaczona kolorowymi śladami stóp.

Aby zachęcić młodzież do odwiedzania w tych dniach biblioteki szkolnej podjęliśmy szereg następujących działań: ogłosiliśmy konkursy plastyczne m.in.: na ilustrację ulubionego wiersza, na najładniejszą zakładkę do książki, na najoryginalniejszy plakat reklamujący bibliotekę szkolną; wykonaliśmy kilkanaście gazetek oraz wystaw dotyczących twórczości najpoczytniejszych autorek książek dla młodzieży: Jany Frey, Marty Fox, Barbary Rosiek, Doroty Terakowskiej; historii książki, najstarszych bibliotek, sławnych bibliotekarzy, 90- tej rocznicy urodzin Tadeusza Borowskiego, roku Janusza Korczaka, przygotowaliśmy wiele ćwiczeń i zabaw np.: bicie rekordu odwiedzin w bibliotece szkolnej, łamańce językowe, „biblioteczny omnibus”, nauka obkładania książek, układanie wierszy z wycinków gazet i in.

Na zakończenie zaproponowaliśmy chętnym klasom lekcje biblioteczne. W sumie uczestniczyło w nich 113 uczniów. Zachęceni miłą i sympatyczną atmosferą młodzież wypożyczała książki, brała udział w plebiscycie, redagowała wiersze, czytała łamańce językowe, losowała zadania, których odpowiedzi znajdowały się w rozmieszczonych po całej bibliotece gazetkach i wystawkach, korzystała z kiermaszu taniej książki, wypełniała ankiety Uczniowie klas pierwszych dowiedzieli się ponadto, gdzie mieści się biblioteka szkolna i co ma do zaoferowania. Zapoznali się z regulaminem, księgozbiorem oraz organizacją pracy biblioteki.

Na szczególne wyróżnienie za całokształt pracy w projekcie zasługują: Rebeka Nowacka (kl.2e), Klaudia Wysmułek (kl.2f) oraz Jakub Tabiś (kl.2b).

W naszej szkole Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych na stałe wpisał się już do kalendarza szkolnych uroczystości.

Małgorzata Obara – nauczyciel/bibliotekarz 


Aktualności

Powiązane artykuły

Jeden komentarz do “Święto biblioteki w gimnazjum

  1. bibliotekarz

    Brawo! Super pomysły 🙂

    Nikt jeszcze nie głosował.
    Please wait...