Pieśni wędrują wraz ludźmi

dubeninki_27_10_12_7

dubeninki_27_10_12_7Trudno chyba o większe twórcze wyzwanie niż poszukiwanie społecznej tożsamości i krzewienie tradycji na ziemiach nazywanych dawniej Odzyskanymi. Z dobrymi efektami i, co najważniejsze, odpowiedzialnością, od kilku lat robi to stowarzyszenie „Głos Puszczy Rominckiej” z Dubeninek, którego prezesem jest Bożena Buza. W sobotę wieczorem w tutejszej remizie mieliśmy kolejny tego przykład.

Po udanej publikacji albumowej „Jak nam się żyło” stowarzyszenie postanowiło wydać płytę z muzyką ludową. Pewnie nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że pomysłodawcy skupili się nie tylko na popularnych przyśpiewkach, ale sięgnęli również do tradycyjnych pieśni pogrzebowych. – Uwierzcie mi, iż żegnanie zmarłych bez pieśni jest czymś uboższym – powiedziała w swoim wprowadzeniu Beata Wojtkowska, koordynator projektu, podkreślając, że ten element muzyki ludowej jest już w zaniku. Dodała też: Pieśni wędrują wraz z ludźmi.

Warto przy okazji przypomnieć, że powojenna tradycja muzyczna na tym terenie nawiązuje głównie do folkloru Suwalszczyzny. Zatem w tym kontekście przedsięwzięcie wymagało głębokiego przemyślenia.

Mimo to udało się, tym bardziej że konkretną artystyczną bazę stanowił już dorobek tutejszego zespołu „Rominczanie”.

Nagrań dokonywano między innymi w prywatnych domach i siedzibie stowarzyszenia, czyli remizie OSP. Nad stroną muzyczną czuwał Mirosław Nalaskowski, muzyk i znawca  folkloru Suwalszczyzny.

Oprócz płyty część projektu stanowiły trzy warsztaty i tu godny podkreślenia jest fakt uczestnictwa w przedsięwzięciu przedstawicieli różnych pokoleń (także przedstawicieli różnych miejscowości z gminy Dubeninki).

Płyta zawiera 21 utworów, po egzemplarzu wydawnictwa otrzymali uczestnicy i zaproszeni goście. Warte uwagi jest profesjonalne opracowanie graficzne.

Po oficjalnym spotkaniu goście mogli skosztować kulinarnych wyrobów gospodyń z gminy Dubeninki.

 

Skład zespołu „Rominczanie”:

Anna Buza, Bożena Buza, Krzysztof Buza, Mirosława Czereszewska, Helena Dąbrowska, Teresa Kapuścińska, Jolanta Kozłowska, Leokadia Małyszko, Cecylia Sawicka, Jadwiga Sawicka, Helena Wiśniewska i Wacław Wiśniewski.

Skład zespołu pogrzebowego z Żytkiejm:

Leon Buczyński, Piotr Kilon, Antoni Oldyński, Jan Pawlukanis, Tadeusz Rydzewski i Romuald Szargiej.

Śpiewacy pogrzebowi z Dubeninek:

Krzysztof Buza, Kazimierz Czarniewski, Henryk Kisielewski, Antoni Kryścio, Jan Miler, Jadwiga Sawicka, Helena Wiśniewska, Wacław Wiśniewski, Jadwiga Wronowska i Stanisław Wronowski.

 

 

 

 

Powiązane artykuły