Ostatnie dni na zgłoszenie „Miejsca z Klimatem”

miejsce_z_klimatem

miejsce_z_klimatemDo 15 lipca trwa nabór zgłoszeń do konkursu „Miejsce z Klimatem”, organizowanego w ramach Forum Rozwoju Efektywnej Energii (FREE). Konkurs skierowany jest do gospodarstw i obiektów turystycznych oraz agroturystycznych na terenach wiejskich i podmiejskich w całej Polsce, które wykorzystują efektywne źródła energii.

Do tej pory wśród zgłoszonych obiektów zdecydowany prym wiodą gospodarstwa wykorzystujące energię słoneczną, a drugim najpopularniejszym źródłem energii jest gaz płynny. Ponadto, na mniejszą skalę wykorzystywane są energia geotermalna, pompy ciepła, gaz ziemny i energia wodna. Najrzadziej wśród zgłoszonych gospodarstw  wykorzystywane są energia wiatrowa i biogaz rolniczy.

 

Udział w konkursie „Miejsce z Klimatem” jest bezpłatny. Wszystkie gospodarstwa, które zostaną zgłoszone do konkursu i spełnią kryteria określone regulaminem, otrzymają certyfikat „Miejsca z Klimatem” potwierdzający, że dane gospodarstwo promuje nowoczesne źródła energii na terenach wiejskich i podmiejskich, a dzięki temu jest miejscem przyjaznym środowisku.

̶ W dobie zwiększającej się troski o środowisko naturalne wydaje się zrozumiałe, że również  turyści przywiązują  coraz większą wagę do ekologicznego trybu życia – mówi Wojciech Waglowski, rzecznik FREE. ̶ Nasz certyfikat może okazać się dodatkowym atutem, wpływającym na decyzję o wyborze danego miejsca przez potencjalnych gości. Zależy nam na tym, aby wyróżnić te miejsca, w których dba się zarówno o gości, jak i o środowisko naturalne.

 

Wraz z napływem zgłoszeń, na stronie konkursu tworzy się jedyna w swoim rodzaju mapa „Miejsc
z Klimatem”. Jej analiza może doprowadzić do paru zaskakujących wniosków.  ̶  Mamy dużo zgłoszeń
z regionów do tej pory niedocenianych – Dolnego Śląska czy województwa lubuskiego, a relatywnie mało z Pomorza czy Lubelszczyzny
– mówi rzecznik FREE.  ̶  Warto więc docenić te regiony Polski,
z  których jest więcej zgłoszeń, niż wynikałoby to z ogólnego rozłożenia obiektów turystycznych
w Polsce.

Po zakończeniu przyjmowania zgłoszeń, jury konkursu, złożone z ekspertów w dziedzinie  efektywnych źródeł energii i agroturystyki wybierze najbardziej efektywne gospodarstwa (agro)turystyczne w Polsce.  Laureaci I, II i III miejsca otrzymają w nagrodę parasole grzewcze. Ponadto będzie można wygrać grille gazowe – przewidziane one zostały bowiem jako oddzielna nagroda za wykorzystywanie gazu LPG oraz jako Nagroda Publiczności (o której w specjalnym głosowaniu zadecydują internauci).

Zgłoszenia do konkursu można nadsyłać za pomocą formularza na stronie www.forumfree.pl/konkurs do 15 lipca br. Swoje propozycje obiektów, które powinny się znaleźć w konkursie, mogą podawać również internauci, kontaktując się bezpośrednio z organizatorami. Wszelkie dodatkowe informacje oraz regulamin dostępne są na stronie konkursu.

 


Aktualności

Powiązane artykuły