Nauczycielki z Gołdapi w Dubnej

Dubna koło Moskwy jest jednym z miast partnerskich Gołdapi. Dzięki temu mogłyśmy we trzy: Bożena Kalinowska, Mariola Zamojska i Halina Jasińska wziąć udział w letniej szkole dla nauczycieli organizowanej przez Zjednoczony Instytut Badań Jądrowych w Dubnej w dniach 24-29 czerwca 2012.

Udział całej polskiej grupy finansowany był przez program Bogolubowa – Infelda. Program ma na celu zaznajomienie nauczycieli z osiągnięciami współczesnej nauki i zapoznanie ich z możliwościami praktyk uczniowskich i studenckich w Dubnej.

Program ten ma też zachęcić dzisiejszych uczniów, a później studentów  do związania swojej kariery zawodowej z Instytutem Energii Jądrowej w Dubnej.

Zajęcia były niezwykle ciekawe. Mogłyśmy wysłuchać wykładów naukowców pracujących w instytucie, co odświeżyło naszą wiedzę dotyczącą fizyki kwantowej. Po wykładach odbywały się warsztaty, na których nauczyciele z różnych krajów (Rosji, Białorusi, Ukrainy i Polski) dzielili się swoimi doświadczeniami z prowadzenia lekcji i zajęć pozalekcyjnych. Zaskakiwała nas aktywność i zaangażowanie kolegów z krajów byłego Związku Radzieckiego. W rozmowach kuluarowych dowiedziałyśmy się, że w niektórych rejonach Rosji nauczyciele co kilka lat muszą zdawać egzamin, rodzaj naszej matury i muszą z niego uzyskać co najmniej 80% punktów. Myślę, że wielu osobom w Polsce ten pomysł by się spodobał.

Oczywiście nie omieszkałyśmy zapytać o pensje nauczycieli. W okręgu moskiewskim są porównywalne do polskich, ale w pozostałych republikach są nawet o połowę niższe.

Kolejnym punktem programu szkoły było zwiedzanie instytutu. Obejrzeliśmy reaktor impulsowy, nadprzewodzący synchrotron (nuklotron), cyklotrony izosynchroniczne, fazotron,  synchrofazotron i jeszcze kilka urządzeń, których same nazwy mogą wpędzić w kompleksy. Mogliśmy zadawać pytania, co oczywiście z entuzjazmem robiliśmy, doprowadzając czasem prowadzących do rozpaczy.

Instytut Badań Jądrowych w Dubnej jest to międzynarodowa organizacja naukowa, której Polska jest jednym z 12 państw założycieli (1956r). Obecnie w skład ZIBJ wchodzi 18 państw członkowskich.  Instytut daje możliwość polskim naukowcom prowadzenia badań z zastosowaniem unikalnych urządzeń badawczych nie mających odpowiedników nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

Instytut w Dubnej powstał w odpowiedzi na utworzenie Europejskiego Centrum Badań Jądrowych (CERN).  Zmiany ustrojowe sprawiły, że instytuty nie rywalizują ze sobą. Wręcz przeciwnie. Mieliśmy okazję dwukrotnie uczestniczyć w wideo-konferencji, w czasie której rozmawialiśmy z naukowcami pracującymi w CERN. Między innymi dowiedzieliśmy się z nich, że 4 lipca spotka nas niespodzianka. Na pytanie, czy może odkryto „boską” cząstkę, czyli bozon Higgsa, prowadzący nie chciał odpowiedzieć, ale jego zadowolona mina sugerowała, że coś jest na rzeczy. I rzeczywiście 4 lipca ogłoszono światu odkrycie owej cząstki.

Cały pobyt w Dubnej był ciekawy. Poznałyśmy wielu interesujących ludzi. Wymieniłyśmy adresy.

Jesteśmy wdzięczne wszystkim, dzięki którym nasz wyjazd doszedł do skutku. Dziękujemy panu burmistrzowi Markowi Mirosowi, dyrektorom naszych szkół, państwu Chmielowskim, którzy opiekowali się nami w Dubnej.

Mamy nadzieję, że nasz wyjazd nie będzie ostatni, ale również inni nauczyciele będą mogli wziąć udział w zajęciach takiej szkoły.

Bożena Kalinowska, Mariola Zamojska, Halina Jasińska

P.S.1

Proszę mi też pozwolić złożyć osobiste podziękowania.

Szczególnie serdecznie chciałabym podziękować pani Stanisławie Romasz, która uczyła mnie języka rosyjskiego w Szkole Podstawowej Nr 1. To dzięki Pani ciężkiej pracy mogłam rozumieć wszystkie wykłady, prowadzić dość swobodną konwersację i pomagać innym członkom polskiej ekipy. Dziękuję.

Halina Jasińska


Aktualności

Powiązane artykuły