Rozbita Grupa przestępcza

rozbita_grupa_przestepcza_2

rozbita_grupa_przestepcza_2Funkcjonariusze Warmińsko–Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej z Placówki Straży Granicznej w Gołdapi wspólnie z funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która wprowadziła do obrotu ponad 109 tysięcy litrów nielegalnego alkoholu o wartości czarnorynkowej ponad 8,7 milionów złotych.

Papierosy bez odpowiednich oznaczeń skarbowych akcyzy w ilości nie mniejszej niż 470 tysięcy paczek o wartości czarnorynkowej ponad 5,5 miliona złotych oraz ponad 1,5 tysiąca kilogramów krajanki tytoniowej o wartości czarnorynkowej około 450 tysięcy złotych.

Pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Olsztynie zatrzymano na terenie województw: warmińsko-mazurskiego, łódzkiego, mazowieckiego, podlaskiego, śląskiego i wielkopolskiego 27 członków zorganizowanej grupy przestępczej. Część grupy stanowili pseudokibice jednej z drużyn piłkarskich. Funkcjonariusze od ponad roku prowadzili działania mające na celu rozpracowanie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wprowadzaniem do obrotu znacznych ilości nielegalnego alkoholu i papierosów.

W efekcie policjanci ustalili na terenie województwa łódzkiego miejsce nielegalnego oczyszczania skażonego alkoholu etylowego, który następnie był wprowadzany do obrotu w formie spożywczej. Ponadto ustalili na terenie województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego 3 magazyny, w których przechowywane były papierosy bez obowiązujących oznaczeń skarbowych akcyzy. Z ustaleń policjantów wynika, że członkowie grupy w wieku od 29 do 62 lat wprowadzili do obrotu ponad 109 tysięcy litrów nielegalnego alkoholu o wartości czarnorynkowej ponad 8,7 milionów złotych i  papierosy bez odpowiednich oznaczeń skarbowych akcyzy w ilości nie mniejszej niż 470 tysięcy paczek o wartości czarnorynkowej ponad 5,5 miliona złotych, narażając tym samym Skarb Państwa na straty w wysokości 11 milionów złotych.

W wyniku podjętych działań funkcjonariusze zabezpieczyli m. in. kompletną linię technologiczna służąca do oczyszczania skażonego alkoholu etylowego, 23 tysiące litrów alkoholu, prawie 157 tysięcy paczek papierosów bez odpowiednich oznaczeń skarbowych akcyzy oraz ponad 1,5 tysiąca kilogramów krajanki tytoniowej o wartości czarnorynkowej około 450 tysięcy złotych.

Zarzuty kierowania zorganizowana grupą przestępczą przedstawiono 42-letniemu Dariuszowi T., 33-letniemu Tomaszowi R. i 32-letniemu Jarosławowi M.

Wobec 9 członków grupy zastosowano środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania, wobec 28 osób zastosowano poręczenia majątkowe o łącznej wartości około 300 tysięcy złotych oraz 14 dozorów policyjnych.

Dokonano także zabezpieczeń majątkowych na mieniu podejrzanych o łącznej wartości około 800 tysięcy złotych.

Większość mężczyzn była już wcześniej karana m. in. za przestępstwa narkotykowe i skarbowe. Za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą grozi do 10 lat pozbawienia wolności, natomiast za udział w grupie przestępczej grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

 

Por. SG Justyna Szubstarska, rzecznik prasowy komendanta Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży GranicznejAktualności

Powiązane artykuły

7 komentarzy do “Rozbita Grupa przestępcza

 1. Mieszkaniec

  A co robi gołdapska Policja ?, odnoszę wrażenie jak by jej wogóle nie było. Ostatnio czytałem, że SG na terenie gminy Banie Mazurskie zatrzymała kradzione w Szwecji BMW

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 2. józef

  Policja w Gołdapi zajmuje się tym co do niej należy, czyli zwalcza przestępczość. Fajką i wódą z Rosji powinien zajmować się urzad celny i straż graniczna.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 3. do józef

  Zwalcza przestępczość??? A fajki i spiryt w takim rozmiarze zorganizowanym to nie przestępstwo. Oczywiście, że tak nawet bardziej zaawansowane porównując do kradzieży w sklepie na kwotę 300 zł czy np pobicia. Dla przybliżenia w/w treści to aż policyjne CBś się zainteresowało tą sprawą

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 4. Rafo

  Zgadzam się z Józefem w Gołdapi jest SG i UC, właśnie oni są od fajki i wódki, chociaż lokalnych handlarzy w parku w centrum miasta nie potrafią złapać. Niektórzy ci handlarze stoją w parku od paru lat, ciekawe ile oni przez ten okres wprowadzili na rynek fajki z ruską banderolą.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 5. Rafo

  Do Mieszkańca, mało czytasz bo w lokalnych mediach o policji jest dość dużo informacji aż czasami nie chce mi się tego czytać. Więc pewnie jesteś z SG i błysnąłeś.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 6. SZREK ;-)

  Ciekawe kiedy SG napisze o sukcesach w lokalnym powiecie. Przecież w Gołdapi i okolicach przemytnicy nie wybudowali żadnego domu i nie jeżdżą super furami. Społeczność widzi a SG nic nie widzi, ciekawe dlaczego.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 7. Fan

  Szrek ma rację.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...