Pasztet z alg i małże św. Jakuba

W dniach 18-24 czerwca 2012 odbyła się wizyta studyjna „Kobiety w rolnictwie” w Departamencie Cotes d`Armor (Francja).

Skład 16 osobowej delegacji stanowiły kobiety – rolniczki, tłumaczki oraz Panie z Urzędu Marszałkowskiego – Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Alicja Bojarska- Z-ca Dyrektora Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Rolnictwa, W. Przybysz-Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej oraz D. Zalewska – Dyrektor Departamentu Turystyki. W delegacji brały też udział dwie mieszkanki gminy Gołdap: Anna Falińska -Przewodnicząca Izb Rolniczych powiatu Gołdapskiego oraz Sława Tarasiewicz (branża agroturystyczna).

Program wizyty Polek był bardzo bogaty i zawierał oficjalne wizyty a także spotkania z przedstawicielami różnych instytucji związanych z rolnictwem i turystyką. Kontakty Warmii i Mazur z tym regionem Europy zapoczątkowane zostały w „czasach Solidarności” i trwają do dnia dzisiejszego.

Na spotkaniu w Izbie Rolniczej w obecności Michele Pasteur – Dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej Rady Generalnej Cotes d`Armor – gołdapianki przedstawiły swoją prezentację dotyczącą piękna ziemi gołdapskiej i jej walorów.

Zadaniem obecnej delegacji było zdefiniowanie obszarów wzajemnego zainteresowania, opracowanie projektu współpracy oraz omówienie wizyty pań rolniczek z Departamentu Cotes d`Armor w 2013 roku w naszym województwie, poświęconej równości zawodowej, dywersyfikacji form agroturystyki w Polsce, kompetencji, miejsca i roli kobiet na obszarach wiejskich.

Podczas oficjalnego pożegnalnego obiadu w gmachu Departamentu w Saint Brieuc była znakomita okazja poznania także francuskiej kuchni regionalnej z „najwyższej półki”. Przystawką był pasztet z alg a głównym daniem małże św. Jakuba, które są przysmakiem Bretanii.

Region Cotes d`Armor położony jest w północno zachodniej Francji, przy kanale La Manche w odległości ok 2350 km od Gołdapi.

Wyjazd był doskonałą lekcją porównawczą polskiego i francuskiego rolnictwa oraz agroturystyki. Z satysfakcją stwierdzam, że nie mamy czego się wstydzić a w niektórych obszarach jesteśmy lepsi.

Wyjazd został sfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Sława Tarasiewicz


Aktualności

Powiązane artykuły