Gołdapianin i Mazur w Olsztynie

Na otwarcie wystawy „Ja Mazur”, 21 maja o 16.00 zaprasza nas jej autor – Zbigniew Mieruński. Wystawa będzie pokazywana w galerii Marszałkowskiej znajdującej się w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie, przez 4 tygodnie.
Prace prezentowane na wystawie to artystyczne poszukiwanie tożsamości autora. Rysunki i obrazy powstały w latach 2011 i 2012. Zbigniew Mieruński wykorzystuje różnorodne techniki od ascetycznych rysunków węglem i tuszem na papierze czerpanym, po strukturalne prace z wykorzystaniem korzeni, kawałków drewna, siana, konstrukcji drewnianych i traktowanych jak płaskorzeźba elementów obrazów.

Inspiracją tego cyklu prac są w równym stopniu krajobrazy i architektura Mazur, jak i wspomnienia z dzieciństwa spędzonego w Gołdapi i Ełku. Obrazy na wpół realistyczne mieszają się z abstrakcyjnymi formami przypominającymi pejzaże, cienie drzew, postaci czy krzyży z mazurskich cmentarzy. Realizm miesza się z opowieściami, legendami a nawet współczesnymi filmami powstałymi na Mazurach Garbatych. Artysta poszukuje swojej tożsamości poprzez obraz, symbol, identyfikację z przestrzenią swojego dzieciństwa, by konfrontować ją z wiedzą dojrzałego człowieka o historii tej ziemi. Konfrontacja ta doprowadza autora do stwierdzenia „jestem Mazurem”.


Aktualności

Powiązane artykuły

2 komentarzy do “Gołdapianin i Mazur w Olsztynie

  1. Tomasz

    Twórczość Pana Zbyszka zawsze mnie inspirowała.
    Gratuluje wystawy. Postaram się w najbliższym czasie zobaczyć Pana prace.

  2. Zbyszek Mieruński

    Dziękuję bardzo i serdecznie zapraszam. Jesienią te i inne prace pokażę w Gołdapskiej bibliotece i muzeum.