Wpuściłem do mieszkania oszustkę

napis policja 1

napis policja 1O tym jak łatwo wpaść w sidła oszusta przekonał się 83-letni mieszkaniec Gołdapi, kiedy do jego drzwi zapukała kobieta przedstawiająca się za pracownicę służby zdrowia. Podająca się za lekarkę oszustka doskonale odegrała swoją życiową rolę, nawet zmierzyła poszkodowanemu ciśnienie i doradzała w dolegliwościach zdrowotnych.

 

Niestety nie trudno jest przewidzieć jaki finał był tej historii. Starszy mężczyzna został okradziony i stracił ponad 2 tysiące złotych. Tym razem sprawczyni udało się okraść gołdapianina, ale nie zapominajmy, że to tylko od nas samych zależy czy staniemy się ofiarami przestępstwa.

 

Wiele się słyszy o różnych formach działania oszustów. Dlatego też po raz kolejny gołdapscy policjanci apelują o zachowanie zwykłych środków ostrożności. Szczególnie prosimy o rozwagę osoby starsze, bo to one stają się najczęściej ofiarami oszustów. Zwracamy się także z prośbą do krewnych i sąsiadów, sołtysów i urzędników – przekazujcie tą informacje wśród bliskich oraz mieszkańców naszego powiatu. W ten sposób podniesie się także świadomość społeczeństwa, które nie korzysta z internetu lub rzadko czyta gazety.

 

Zanim otworzy drzwi mieszkania upewnijmy się czy osoba za nimi stojąca to rzeczywiście przedstawiciel jakiejkolwiek instytucji.:

nie otwieraj drzwi bez sprawdzenia, kto i po co przyszedł – spójrz przez wizjer i zapytaj,

Prosty sposób na zweryfikowanie tożsamości to okazanie legitymacji służbowej bądź dokumentu świadczącego o zatrudnieniu w danej instytucji

w przypadku gdy masz wątpliwości czy jest przedstawiciel to danej instytucji np. opieki społecznej, banku, administracji, elektrowni czy gazowni, zadzwoń do urzędu i zweryfikuj jego dane oraz cel wizyty

jeśli masz obawy, żeby wpuścić stojącą za drzwiami osobę do mieszkania poproś sąsiadów o asekurację

wpuszczonego już „gościa” nie odstępuj na krok i nie oprowadzaj go po mieszkaniu, w żadnym wypadku nie wyciągaj przy nim pieniędzy i nie pokazuj cennych rzeczy jakie masz .

nie dawaj żadnych pieniędzy akwizytorom czy inkasentom i nie podpisuj z nimi żadnych umów; transakcje zawieraj w siedzibie firmy lub za pośrednictwem poczty; jeśli to niemożliwe przed podpisaniem skonsultuj się z kimś z rodziny,

nie przekazuj żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków Waszej rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące; sprawdźmy, czy jest to prawdziwy krewny; oddzwońmy do niego lub skontaktujmy się z innymi członkami rodziny, którzy mogą potwierdzić, że jest to ta osoba, za którą się podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje takiej pomocy, o jaką prosi,

przechowując pieniądze schowaj je w miejscu trudno dostępnym,

nie udzielaj żadnych informacji przez telefon, szczególnie swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich, nie mów o swoich planach życiowych czy członkach rodziny.

Ważne jest, aby w każdym przypadku, kiedy spotkamy się z taką sytuacją zachować zimną krew i nie poddawać się emocjom. Należy sprawdzić z kim rozmawiamy i przeanalizować podawaną nam informację. Jeżeli jesteśmy sami w mieszkaniu, poprośmy o pomoc sąsiada. W każdym przypadku, kiedy spotkamy się z podobną sytuacją, prosimy o powiadomienie policji na numer 997.

 

PAMIĘTAJMY : Ostrożność i czujność może uchronić nas od potencjalnych strat (IS)


Aktualności

Powiązane artykuły