Cyfrowe źródło informacji

Piątkowa „Gazeta Wyborcza” w dodatku olsztyńskim donosi o skarbie odkrytym po latach w kościółku w Ukcie. Obraz, który wisiał tam od zawsze, okazał się być dziełem włoskiego malarza  Giorlamo Muziano ofiarowanym parafii przez Wilhelma I. Odkrycia dokonano dzięki dociekliwości jednego z mieszkańców parafii. Dokonanie odkrycia mogło być możliwe wcześniej gdyby był szerszy dostęp do materiałów źródłowych. W ostatnich latach dynamicznie rozwija się system Federacji Bibliotek Cyfrowych. Ich zdygitalizowane zbiory dostępne są teraz w sieci. Największy zbiór książek dotyczących historii Prus Wschodnich, przeważnie w języku niemieckim, chociaż natrafić też można na książki w  języku polskim, posiada Biblioteka Elbląska. Podobnie jak pozostałe biblioteki udostępnia ona swe zbiory zabytkowe w sieci bezpośrednio na stronach www. Wymagana jest jedynie instalacja pluginów umożliwiających uruchomienie plików z rozszerzeniem djvu. Wydawać by się mogło, że tu liderem winna być biblioteka olsztyńska, jednakże zbiory tam prezentowane to zaledwie ułamek zbiorów elbląskich, a w dodatku często z niewiadomych powodów dostępne jedynie wybranej grupie użytkowników.
W internecie natrafiliśmy na 2 książki, opisujące zabytki i dzieła sztuki znajdujące w kościołach Prus Wschodnich.
Jedna z nich to „Geschichte der Bildhauerkunst in Ostpreußen vom Ausgang des 16. bis in die zweite Hälfte des 19. Jh.s,” Antona Urlicha z 1929 roku to ponad parusetstronicowy dwutomowy opis kościołów i znajdujących się w nich zabytków. Znajdziemy tam m.in. ołtarz-ambonę ze starego kościoła ewangelickiego (obecna konkatedra NMP), a także fotografie dwóch figurek aniołków z XVII wieku.
Druga książka „Die Bau- und Kunstdenkmäler der Provinz Ostpreussen – 6. Masuren” – Adolfa Boettichera z 1896 roku to rodzaj przewodnika po Mazurach. Znajdziemy tam nie tylko opis miejscowości ale również wykaz zabytków w nich znajdujących się.  Są tu opisy m.in. Gołdapi, Żytkiejm, Grabowa, Bań Mazurskich i Dubeninek.

Zachęcamy Państwa do korzystania z dobrodziejstw cyfrowych bibliotek. Wyrażamy też nadzieję, że w podobny sposób udostępnione zostaną materiały i zbiory dotyczących naszego miasta. (rk)


Aktualności

Powiązane artykuły

Jeden komentarz do “Cyfrowe źródło informacji

  1. andrzej

    Biblioteka olsztyńska jest stosunkow młoda,jeszcze można poszukać W Kujawsko-Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej.

    Nikt jeszcze nie głosował.
    Please wait...