Rozwiązanie fotozagadki

Nasza zagadka została dość szybko rozszyfrowana. Rzeczywiście zdjęcie przedstawia okolice północno wschodniego rogu placu Zwycięstwa, w miejscu, w którym obecnie znajduje się niewielkie rondo o długiej nazwie „Rondo kombatantów RP i byłych więźniów politycznych”. Większe problemy sprawiło określenie właściwego czasu. Rację miał Anonim i Anonim nie miał racji – brzmi paradoksalnie ale to sugestia abyście Państwo używali bardziej zróżnicowanych nicków tworząc wpisy. Ponieważ swoje wnioski przedstawiło aż trzech różnych Anonimów mamy kłopot z wyrażeniem naszych wyrazów uznania pod adresem właściwego.

Zdjęcie pochodzi z gazety, która ukazała się w październiku 1955 roku. W artykule mówi się że zostało wykonane latem tego roku.  W jednym wypadku był więc to strzał w dziesiątkę.

 

Na zdjęciu które znalazło się w wydawnictwie „Gołdapianie po 1945 roku” na niemal identycznym tle widzimy pracowników POM-u na spacerze ulicą wówczas Pionierską.

W tej samej książce znajdziemy zdjęcia z 1946 roku przedstawiające odgruzowywanie ulicy Pionierskiej. Pracujący przy odgruzowywaniu wyraźnie przecenili swe możliwości, bo w 10 lat później ulica wyglądała tak jakby ruiny były nietknięte.


Rok 1946 - odgruzowywanie przy ul. Słonecznej i Pionierskiej

Dopiero w 1959 roku (patrz nasz wpis) na zdjęciu wykonanym w kierunku placu Zwycięstwa  widzimy, że hałdy gruzu zniknęły.


Aktualności

Powiązane artykuły

Jeden komentarz do “Rozwiązanie fotozagadki

  1. Anonim

    Dzięki dla Redaktora. To ja podałem prawidłową datę .W treści odpowiedzi zamieściłem informację o biurze GZPT przy ul. Słonecznej. Pozdrawiam Redakcję i czekamy na dalsze zagadki.