Miejsce i klimat niezwykłe

banie_m_wycieczka_1

banie_m_wycieczka_1W sobotę Gminna Biblioteka Publiczna w Baniach Mazurskich zorganizowała wycieczkę do „Biegnącego Wilka”. Dzieci ze szkoły podstawowej (31 podopiecznych i 2 opiekunów) w doskonałych nastrojach wyruszyły do malowniczej osady w Ściborkach.

 

Mimo niezbyt sprzyjającej aury pogodowej wszyscy uczestnicy z uśmiechem na ustach wkroczyli na teren gospodarstwa państwa Morsztynów. Pani Justyna już na wstępie poinformowała o zasadach obowiązujących w Republice Ściborskiej. Następnie pod jej przewodnictwem zwiedziliśmy muzeum, w którym obejrzeliśmy niezwykłe pamiątki z życia Indian i Eskimosów. Zostaliśmy też oprowadzeni po niedawno otwartym muzeum Marii Rodziewiczówny, autorki książki „Lato leśnych ludzi”.

Miejsce i klimat niezwykły, bo przeniósł nas w czasy życia pisarki. Poznaliśmy ludzi, którymi się otaczała i miejsca szczególnie bliskie jej sercu. Wyjazd „Biegnącego Wilka” do Norwegii stał się okazją do zadawania pytań odnośnie wyprawy, przez uczestników wycieczki. Pytano się między innymi o długość trasy, ilość psów w zaprzęgu, a nawet o pożywienie.

Dzieci obejrzały też strój maszera psich zaprzęgów i przykładowe sanie zaprzęgowe. Największą jednak atrakcją dla dzieci było strzelanie z łuku i pieczenie podpłomyków w ognisku.

Po dwugodzinnym pobycie w osadzie państwa Morsztynów uśmiechnięci i zadowoleni z wycieczki udaliśmy się w drogę powrotną. Obiecaliśmy, że wrócimy tu za rok na przejażdżkę psim zaprzęgiem.

Teresa Aftyka, dyrektor GBPAktualności

Powiązane artykuły