Jakie ułatwienia wprowadza mały ruch graniczny?

przejscie

przejscieJak informuje PAP: Po wprowadzeniu przepisów o małym ruchu granicznym więcej celników będzie odprawiać podróżnych na granicy z obwodem kaliningradzkim FR; służby celne oceniają, że ruch na polsko-rosyjskiej granicy może wzrosnąć dwukrotnie.

Służby celne kierują dodatkowych funkcjonariuszy na granicę, gdyż spodziewają się wzrostu liczby podróżujących nawet do 3-4 mln osób rocznie. (…) w ubiegłym roku polsko-rosyjską granicę przekroczyło 1,2 mln osób, w tym roku już 1,5 mln osób.

Jakie więc ułatwienia będą związane z wprowadzeniem małego ruchu granicznego? Dotyczy to oczywiście mieszkańców, objętych „ruchem”, stref przygranicznych.

By przekroczyć granicę z obwodem kaliningradzkim będą potrzebne ważne dokumenty potwierdzające tożsamość, poza paszportem dyplomatycznym, służbowym i książeczką żeglarską.

Mieszkańcy strefy przygranicznej zamiast wizy będą mogli posiadać „zezwolenie uprawniające do małego ruchu granicznego”.

Będzie ono uprawniało do wielokrotnego wjazdu, wyjazdu oraz przebywania w strefie przygranicznej obu państw, jego koszt wyniesie 20 euro. Z opłaty zostaną zwolnione osoby do 16. roku życia, te, które przekroczyły 65. rok życia oraz inwalidzi wraz z osobami towarzyszącymi.

Zezwolenia nie otrzymają mieszkańcy rosyjskiej strefy przygranicznej, którzy w Systemie Informacyjnym Schengen (SIS) posiadają wpis o odmowie wjazdu oraz osoby stwarzające zagrożenie dla porządku publicznego, bezpieczeństwa wewnętrznego, zdrowia.

Umowa o małym ruchu granicznym wejdzie w życie prawdopodobnie w czerwcu przyszłego roku.

 


Aktualności

Powiązane artykuły

9 komentarzy do “Jakie ułatwienia wprowadza mały ruch graniczny?

 1. znawca

  „zezwolenie uprawniające do małego ruchu granicznego”. na jaki okres będzie wystawiane czy może będzie bezterminowe????????????????????

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 2. !!!

  mam pytanie 20 ero na jaki czas

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 3. gregor

  no to Rosjanie będą zachwyceni. Juz teraz przekraczają granice w dwie strony w ciagy godziny, czy dwóch żeby zrobić zakupy w biedronce. Bez żadnych opłat. Polak może przejechać granicę raz na 24H, ruskim celnikom 40pln odpali za „sporzadzenie dokumentów”, postoi 15h; i poniżany przez jaśnie ważnego celnika zostanie łaskawie odprawiony -pełnia szczęścia!
  Rosjanie nie muszą płacić, zadnych deklaracji wypełniac, przejeżdzaja w pierwszej kolejności…
  I komu Sikorski zrobił dobrze?! tak na prawde w czyim interesie działał? Podniecajcie się tym małym ruchem… bo już jest dla polaków mały, a na prawde bedzie mikro dla nas.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 4. święta racja !!!ukróci się !!! a te parszywe świnie(PL calasy) ze szkołą załatwioną za JAJKA niech się biorą w końcu do roboty !!!!!!!! LEWUSY

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 5. nick

  Zezwolenie pierwsze prawdopodobnie na dwa lata, a drugie już na pięć.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 6. MG

  Gregor ale do kogo masz te pretensje że trzeba płacić na granicy?? Kto ich nauczył brać za nic? Oczywiście nasi rodacy, jeden przez drugiego w paszport wkładał i coraz więcej aby się podlizać więc teraz miejcie, a mały ruch graniczny dla mnie pasuje 🙂

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 7. http://www.youtube.com/watch?v=TCjWhIA8mX4

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 8. PIOTR

  JAK TO JEST ROSJANIE JADĄ DO P0LSKI I ZGŁASZAJĄ PEŁNY ZBIORNIK PALIWA JEDZIE DO ROLNIKA SPRZEDAJE PALIWO I JEDZIE NA ZAKUPY DO BIEDRONKI WRACA PRZEZ PRZEJŚCIE GRANICZNE PL-RUS I NIKT ICH NIE ROZLICZA ŻE ZA 2 GODZINY WRACA JUŻ Z PUSTYM ZBIORNIKIEM PALIWA NASZA STRAŻ GRANICZNA I SŁUŻBA CELNA MA TO WSZYSTKO GDZIEŚ BO ROSJANIE TO NASZ WIELKI BRAT I NIC IM NIE MOŻNA ZROBIĆ!!! POLSKA TO KRAJ PROSTYTUTKA!!!!

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 9. niech się do roboty biorą celnicy a nie herbatę w ciepełku piją i kawały walą że cały pas słyszy !!!!!!LENIE DO ROBOTY płacę podatki na was a jak się nie podoba to do fizycznej roboty !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...