Trasa pójdzie przez trójstyk i Stańczyki

stanczyki

stanczykiZnany jest już ostateczny przebieg projektowanej międzywojewódzkiej trasy rowerowej przez regiony Polski Wschodniej na terenie Warmii i Mazur.

Po konsultacjach z partnerami lokalnymi trwają ostatnie drobne korekty przebiegu trasy w korytarzu północnym, wskazanym przez Zarząd Województwa, a zatwierdzonym przez  Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Trasa zaczynać będzie się w Bieszczadach w województwie podkarpackim, następnie przez świętokrzyskie, lubelskie, podlaskie dotrze do Warmii i Mazur.

Punktem stycznym trasy między regionami będzie trójstyk granic Polski, Rosji i Litwy na terenie dawnej wsi Serteki.

Przebieg trasy przez powiat gołdapski będzie następujący:

Trójstyk – Przesławki – Skajzgiry –Maciejowięta – Stańczyki –Linowo – Kiepojcie – Dubeninki – Czarne – Botkuny – Gołdap – Grabowo – Boćwinka – Banie Mazurskie.

Dalszy przebieg trasy to: Budry – Węgorzewo – Srokowo – Barciany – Sępopol – Bartoszyce – Lidzbark Warmiński – Górowo Iławeckie – Pieniężno – Braniewo – Frombork – Tolkmicko – Elbląg – Żuławy Elbląskie na granicy z województwem pomorskiem.

Łącznie będzie to 423 km trasy na Mazurach, Warmii i Powiślu.

Wykonawca studium wykonalności powinien zakończyć prace do końca 2011. W roku 2012 planowane jest wykonanie dokumentacji technicznej, a budowa w 2013

Wskazaliśmy północny wariant przebiegu trasy w regionie, przez tereny nadgraniczne, peryferyjnie położone, ale atrakcyjne przyrodniczo i krajobrazowo, mniej dotychczas  odwiedzane przez turystów, aby trasa stanowiła czynnik promujący i aktywizujący te tereny oraz sprzyjała powstawaniu infrastruktury wokół niej.

Jarosław Słoma

Powiązane artykuły